Adaptogen na zwiększenie energii, eliminację stresu i lepszą pracę mózgu

Naturalnym środowiskiem różeńca górskiego są tereny Syberii, zimny klimat. Substancje w nim zawarte poprawiają wydolność na poziomie komórkowym. Zwiększają ilość produkowanej energii przez komórki wchodzące wskład głównych organów naszego ciała. Wzrost energii na tym podstawowym poziomie organizmu pomaga ze stresem, chroni nas przed chorobami i neutralizuje toksyny. Zwiększa się również wydolność układu sercowo-naczyniowego.

DZIAŁANIE

Różeniec górski nazywany jest złotym korzeniem i zaliczany jest do adaptogenów, czyli roślin, które przystosowują nas do radzenia sobie z niekorzystnymi warunkami. To cudowna roślina na zwiększenie energii, eliminację stresu i lepszą pracę mózgu. Chroni przed zbyt dużym stężeniem hormonów stresu: kortyzolu, epinefryny i norepinefryny. Co więcej działa on długoterminowo na poprawę mechanizmu stresu. Chroni organizm przed uszkodzeniami, przez co zwiększa wydolność komórkową i przywraca odpowiednią sprawność autonomicznemu układowi nerwowemu.

Ma działanie ogólnie uspokajające i tonizujące układ nerwowy poprzez łagodzenie nadwrażliwego układu współczulnego, przy jednoczesnym pobudzaniu układu przywspółczulnego. Działa silnie przeciwdepresyjnie dzięki stymulacji wytwarzania serotoniny i dopaminy w mózgu. Świetnie sprawdzi się również przy bezsenności i zespole stresu pourazowego. Pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem emocjonalnym i ma korzystny wpływ na zmęczenie i bóle głowy, wywołane stresem, stymuluje percepcję.

Świetnie sprawdzi się również w sekcji poprawy zdrowia układu pokarmowego, gdyż pomaga w utrzymywaniu prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Jednocześnie można byłoby go również ująć w chorobach układu oddechowego, gdyż ma działanie ochronne na nabłonek oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Jest bezpieczny dla zdrowia i nie zawiera substancji toksycznych, dlatego też może być stosowany przewlekle.


ZWIĄZKI CZYNNE

Różeniec górski zawiera 6 grup związków wykazujących aktywność biologiczną, z czego na szczególną uwagę zasługują fenylopropanoidy (rozawiny, roziny i rozariny) oraz salidrozyd (pochodna fenyloalkoholi). Fenylopropanoidy: rozawin, rozin, rozarin - czyli rozawiny, występują tylko w różeńcu górskim.

Fitochemia różeńca górskeigo:

 • Glikozydy salidrozydu, trosol
 • Flawonoidy: rodiolin, rodionin, rodiosin, acetylorodalgin, trycytyna
 • Monoterpeny: rosiridol, rosaridin
 • Triterpeny: dauksterol, beta – sitosterol
 • Kwasy fenolowe: kwas chlorogenowy, kwas hydroksycynamonowy, kwasy galusowe

NORMA ZAWARTOŚCI ZWIĄZKÓW CZYNNYCH

Dla uzyskania maksymalnych korzyści zdrowotnych preparaty z jego obecnością powinny zawierać rozawiny (termin rozawiny odnosi się do wszystkich trzech) i salidrozydy w proporcji 3:1 (tak występują w dziko rosnących roślinach). 

 • 3% rozawin, 0,8-1% salidrozydów (zachowane proporcje o udowodnionym działaniu)

Sowiecka farmakopea z 1989r. zawiera takie standardy.

ZASTOSOWANIE

 • depresje
 • napady lękowe
 • chroniczne zmęczenie
 • zaburzenia na tle nerwowym, hormonalnym

SPOSÓB UŻYCIA

Preparaty są najlepiej absorbowane na czczo. 20-30 min przed spożyciem posiłku lub 2h po nim. Najlepiej przyjąć z rana iwpołudnie, gdyż wieczorem może doprowadzić do problemów z zasypianiem.

BIBLIOGRAFIA

"Różeniec górski złoty korzeń" lek. med. Richard Brown, lek.med. Patricia Gerbarg

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10839209/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17072830/

  Podziel się tym postem

  komentarze (0)

  Brak komentarzy w tej chwili