Na zgagę i refluks, blyszczące włosy i nieskazitelną cerę... czyli właściwości OCTU JABŁKOWEGO

O occie jabłkowym słyszał pewnie każdy, można go spotkać w większości sklepów spożywczych, choć nie zawsze najlepszej jakości. Są i tacy, którzy ocet jabłkowy produkują sami w domu. Ale o co właściwie tyle szumu? Bo niby zwykły, dosyć tani produkt, a jednak okazuje się, że możliwości jego zastosowania jest ogrom, a określenie go jako "eliksir zdrowia" nie będzie wcale przesadne.

OCET JABŁKOWY POWINIEN BYĆ...

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji jabłek. Aby był w 100% zdrowym produktem, na sklepowych półkach należy szukać octu niefiltrowanego i niepodgrzewanego. Zawarty w occie kwas octowy ma właściwości konserwujące, a więc nie potrzebuje on pasteryzacji. Tym bardziej że proces ten pozbawia go cennych enzymów i żywych kultur bakterii. Dodatkowo ocet nie powinien być filtrowany, ponieważ taki mętny jest bogatszy w składniki odżywcze. Często na opakowaniach octu jabłkowego można spotkać się z określeniem "surowy". Oznacza to, że nie został on poddany procesom pasteryzacji oraz filtracji, a także procesom chemicznym (nie zawiera żadnych sztucznych dodatków) na każdym etapie produkcji, nawet w czasie uprawy jabłek. Natomiast określenie "żywy" mówi o tym, iż fermentacja jabłek odbyła się w sposób naturalny, bez żadnych środków, które miałyby ją przyspieszyć. Na zawartość składników odżywczych wpływa również fakt, czy ocet produkowny był z całych owoców, czy z soku. Oczywiście bardziej prozdrowotny będzie ten pierwszy, gdyż soki odznaczają się uboższym składem odżywczym. Podsumowując najlepszej jakości ocet jabłkowy to ocet niepasteryzowany, niefiltrowany, żywy, produkowany z ekologicznych, zgniecionych jabłek lub pulpy. 

BOGACTWO SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH

Ocet jabłkowy to przede wszystkim źródło kwasów organicznych, czyli kwasu octowego, jabłkowego, galusowego, kawowego i chlorogenowego. Oprócz tego zawiera on enzymy, pektyny, bioflawonoidy, aminokwasy, żywe kultury bakterii oraz drożdże, witaminy: A, E, K, B1, B2 i B12, a także minerały: potas, magnezu, wapń, chlor, siarka, sód, selen, miedź, fluor, krzem. 

ZASTOSOWANIE OCTU JABŁKOWEGO

NA ZGAGĘ I REFLUKS

Kiedy komuś dokucza pieczenie w przełyku wywołane zgagą lub refluksem, bardzo często powielany jest mit, że to wynika z nadkwaśności w żołądku i poleca się tabletki, które mają na celu zobojętnienie kwasu solnego lub co gorsze hamowanie wydzielania kwasu solnego. Niestety nie tędy droga. To jest tylko chwilowa pomoc, a na dłuższą metę może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Refluks i zgaga pojawiają się, kiedy w żołądku jest zbyt mała ilość kwasu solnego. I tu właśnie z pomocą przychodzi ocet jabłkowy. Jest on najprostszym sposobem na poprawę pH żołądka, dzięki czemu uciążliwe objawy zgagi i refluksu znikną. Dodatkowo popijanie octu jabłkowego chroni przed nowotworami przełyku, poprawia trawienie i zwiększa przyswajanie witamin i składników mineralnych oraz innych substancji odżywczych obecnych w pożywieniu. 

NA CUKRZYCĘ

Kwas octowy ma zdolność hamowania rozkładu węglowodanów do cukrów prostych, dzięki czemu mniejsza ilość glukozy zostaje wchłonięta do krwi. Tak więc popijanie octu jabłkowego może przyczyniać się wyrównania poziomu glukozy we krwi oraz regulować metabolizm węglowodanów. Pektyny obecne w occie jabłkowym również korzystnie wpływają na przebieg i profilaktykę cukrzycy, ponieważ jako że są związkami długo trawionymi przez nasz organizm, angażują cały układ pokarmowy, jednocześnie hamując trawienie węglowodanów. Cały ten proces zapobiega nagłym skokom stężenia glukozy we krwi. 

NA MIAŻDŻYCĘ I NADCIŚNIENIE

Badania wykazały, iż spożywanie octu jabłkowego przyczynia się również do ochrony przed chorobami układu krążenia. Wpływ na to mają pektyny oraz kwas octowy. Substancje te opóźniają wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów z pożywienia do naczyń krwionośnych, obniżając tym samym ich poziom, natomiast kwas octowy reguluje ciśnienie krwi. 

NA ODCHUDZANIE

Ocet jabłkowy stosowany jest najczęściej w celu utraty masy ciała. I słusznie, badania potwierdzają, że regularne przyjmowanie octu jabłkowego powoduje szybszą utratę tkanki tłuszczowej, szczególnie trzewnej oraz spadek BMI. Dzieje się tak, ponieważ pektyny poprzez długi czas trawienia wzmagają uczucie sytości, natomiast kwasy organiczne poprawiają trawienie. Należy pamiętać, że ocet jabłkowy może wspomagać odchudzanie jedynie pod warunkiem jednoczesnego stosowania diety ubogoenergetycznej. 

DLA ZDROWYCH JELIT

Ocet jabłkowy dzięki obecności drożdży skutecznie wspiera bakteryjną florę jelitową, która warunkuje nasze zdrowie i życie. Badania wskazują, iż spożywanie octu jabłkowego powoduje zwiększenie liczebności "dobrych" bakterii (Lactobacillus i Bifidobacterium), a zmniejszając ilość tych "złych", jak Escherichia coli. Takie odżywienie flory bakteryjnej poprawia wchłanianie witamin i składników mineralnych w jelitach, chroni ściany jelit przed toksynami, zapobiega lub łagodzi przebieg biegunek i zaparć, a nawet zmniejsza ryzyko depresji.

PRZECIW BAKTERIOM I GRZYBOM

Ocet jabłkowy jest skuteczny również w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Jego regularne stosowanie wewnętrznie oraz zewnętrznie hamuje namnażanie się koloni bakteryjnych E. Coli i S. aureus oraz grzybiczych C. albicans. Dzięki tym właściwościom ocet jabłkowy można z powodzeniem stosować w przypadku grzybicy, zatruć pokarmowych, a także przy przeziębieniach spowodowanych przez bakterie, szczególnie będzie pomocny przy bakteryjnym zapaleniu gardła. Również sprawdzi się do przemywania ran i okaleczeń, stanów zapalnych skóry oraz cery dotkniętej trądzikiem. 

STOSOWANIE DOUSTNE

1-2 łyżki octu jabłkowego należy rozpuścić w szklance wody i wypijać 20 minut przed każdym posiłkiem.

Ocet jabłkowy można również wykorzystać do stworzenia sosu winegret do sałatek oraz jako dodatek do marynat do mięs.

STOSOWANIE ZEWNĘTRZNE

Tonik do twarzy

Ocet jabłkowy rozcieńczony z destylowaną lub przegotowaną wodą w stosunku 1:2 może być zamiennikiem toniku do twarzy. Jego właściwości przeciwbakteryjne sprawdzą się szczególnie przy trądziku lub stanach zapalnych obecnych na skórze. Dodatkowo taki tonik zmniejsza wydzielanie sebum, oczyszcza i zwęża pory.

Płukanka do włosów

Włosy należy najpierw umyć szamponem i ewentualnie nałożyć odżywkę. Po ich spłukaniu można przygotować roztwór z 1-2 łyżek octu jabłkowego i 1 litra przegotowanej wody i przepłukać nim włosy. Ocet jabłkowy sprawi, że włosy staną się mocne i lśniące. Płukanie również skóry głowy pozwala na zmniejszenie przetłuszczania się włosów oraz pozbycie się łupieżu.

Naturalny dezodorant

Właściwości przeciwbakteryjne octu jabłkowego powodują, iż może on niwelować nieprzyjemny zapach potu. Dlatego po zmieszaniu go z wodą w stosunku 1:1 można otrzymać naturalny dezodorant.

Antidotum na grzybicę paznokci

Ocet jabłkowy działa silnie przeciwgrzybiczo, dlatego zaaplikowanie go za pomocą wacika na zainfekowane paznokcie, pozwala skutecznie wyleczyć grzybicę.

STOSOWANIE W DOMU

Środek czyszczący

Ocet jabłkowy może stanowić naturalny zamiennik dla chemicznych środków czyszczących. Wystarczy do 100 ml wody dodać 50 ml octu jabłkowego, aby otrzymać uniwersalny płyn do czyszczenia kuchni, czy łazienki. Natomiast dodatek odrobiny mydła w płynie pozwala stworzyć naturalny płyn do mycia naczyń o właściwościach antybakteryjnych.

Pułapka na muszki owocówki

Ocet jabłkowy rozmieszany z odrobiną płynu do mycia naczyń pozostawiony w miseczce będzie świetny środkiem zwalczającym muszki owocówki. Jabłkowy zapach octu przyciągnie do siebie muszki, natomiast płyn do mycia naczyń sprawi, że w nim utoną. 

Mycie owoców i warzyw

Ocet jabłkowy pozwala na oczyszczenie warzyw i owoców nie tylko z bakterii, ale także z pozostałości pestycydów na ich powierzchni.

Oczyszczenie protez

Moczenie protez w roztworze z octem jabłkowym pozwala na usunięcie bakterii i nieprzyjemnego zapachu.

BIBLIOGRAFIA

https://dietetycy.org.pl/ocet-jablkowy-i-jego-wlasciwosci/

https://super-racjonalni.pl/blog/strefa-wiedzy/ocet-jablkowy-na-wlosy-czy-warto-go-stosowac

https://super-racjonalni.pl/blog/strefa-wiedzy/wlasciwosci-lecznicze-octu-jablkowego

https://www.youtube.com/watch?v=wtx__aCkRGs&t=44s

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili