15 szokujących faktów, których nie wiesz o jodzie

Jod. Pierwiastek, który bierze udział nie tylko w procesie produkowania hormonów tarczycy. Jego niedobory są związane z wieloma schorzeniami, których nie powiązujemy ze sobą na pierwszy rzut oka. Warto zatem zbadać jego poziom i wiedzieć, co mogą powodować niedobory tego pierwiastka. Poniżej 15 faktów o jodzie, które pomogą Ci zrozumieć, że jest on istotny, a niekiedy często pomijany.

1.Jod to jeden z najsilniejszych antyutleniaczy.

Jod należy do tzw. chlorowców, które łatwo wchodzą w reakcje z innymi pierwiastkami jak metale czy wodór. Do grupy chlorowców zaliczamy też: chlor, brom i tragiczny fluor. Jod jest jednym z najsilniejszych antyutleniaczy i niszczy wolne rodniki odpowiedzialne za procesy niszczące w naszych organizmach, w tym również naszego DNA. Jego zdolność do „oddawania” elektronu, w przeciwieństwie do utleniaczy, które pobierają elektrony, sprawia, że łączy się on z innymi pierwiastkami i tworzy tzw. hormony.

2. Przeciętny Japończyk zjada 50 razy więcej jodu niż Europejczyk.

Gwarantuje to Japończykom dobre zdrowie i długie życie, a przeciętny Polak wierzy, że zapotrzebowanie na jod uzupełni spacerami w Sopocie lub innym kurorcie nad morzem i „nawdycha się jodu” – jednak bardzo a to bardzo się myli. Owszem, jod występuje w większych ilościach na terenach nadmorskich, jednak wakacje nad morzem nie gwarantują poprawy zdrowia w przypadku jego niedoborów. 

Znaczące dla zdrowia ilości można dostarczyć tylko w formie żywności, a wdychanie jodu, choć dobre, nie ma aż takiego znaczenia, gdyż najwięcej jodu wchłania się w jelicie cienkim, a innego organu używamy przecież do oddychania…

3. Jodu potrzebuje każdy organ coś produkujący i wydzielający, nie tylko tarczyca.

Nie ma też możliwości by dostarczyć sporą dawkę jodu na zapas, gdyż jest on na bieżąco przerabiany i usuwany co 24h, a każdy organ, który coś produkuje i wydziela, potrzebuje go. 

Organy zależne od jodu to: mózg, gruczoły śluzowe, piersi, macica, prostata, nos, zatoki, usta, trzustka, wątroba, pęcherzyk żółciowy, skóra, nerki, płuca…i to nie przypadek, że są to też organy najbardziej podatne na choroby nowotworowe.

4. Jod wpływa na inteligencję.

Jod ma ogromny wpływ na tworzenie się układu nerwowego. Choroba o nazwie kretynizm powodująca otępienie, jest spowodowana znacznym niedoborem jodu u kobiety ciężarnej i wrodzonym niedoborem jodu u niemowlęcia. W konsekwencji przychodzi na świat dziecko z uszkodzoną tarczycą, co determinuje jego dalszy rozwój, w tym tak ważny rozwój intelektualny. 

UWAGA! Suplementacja jodem powinna trwać co najmniej od poczęcia aż do zakończenia karmienia piersią.

5. Jod wyparowuje z soli.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie jodowanej soli jako uzupełnienie tego pierwiastka w diecie, jednak jod nie pozostaje w soli tak długo w postaci stałej by dotarł do naszej kuchni, bo po prostu wyparowuje (podlega tzw. sublimacji). Druga kwestia, że ta sama organizacja, w ramach walki z nadciśnieniem, zaleca zmniejszenie spożycia soli z 10mg do 5mg, co oczywiście zmniejsza ilość jodu nazywa sól „białą śmiercią”, z czym ja się nie zgadzam, a wręcz zalecamy ssanie kilku ziarenek soli kłodawskiej lub himalajskiej po każdym posiłku i/lub dodawanie jej do pitej wody (wówczas woda nawadnia, a nie odwadnia), a przy okazji by uzupełniać tak powszechne niedobory kwasu żołądkowego. Znacząca jest jakość soli.

6. Jod elementem budulcowym hormonów T3 I T4.

Tarczyca produkuje dwa ważne dla organizmu hormony: trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4), wpływające na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową w organizmie. Tarczyca również magazynuje wytworzone hormony zanim je wypuści do krwi. Produkcję hormonów tarczycy stymuluje hormon TSH z przysadki mózgowej, a hormony tarczycy stymulują nasz wzrost i rozwój organizmu, wpływając znacząco na przemianę materii i energię. To właśnie dzięki nim utrzymujemy prawidłową wagę ciała i nie tyjemy. Równie ważne jest to, że hormony tarczycy mają ogromne znaczenie na nasz układ nerwowy i nasz intelekt. Jod będący elementem budulcowym hormonów T3 i T4 jest więc ogromnie ważny dla naszego zdrowia.

7. Jod chelatuje.

Jod wiąże się z metalami ciężkimi, takimi jak ołów, rtęć, kadm, nikiel, mangan czy aluminium. Dlaczego o tym mowa? Gdyż obecność metali ciężkich to mechanizm blokujący proces zdrowienia organizmu, ponieważ zamiast zająć się konkretną chorobą, organizm musi przerzucać siły do walki z wolnymi rodnikami, które to produkowane są w przemysłowych ilościach przez te metale. Jod oczyszcza organizm z metali ciężkich ale również z konkurencyjnych chlorowców: chloru, bromu i fluoru. Wiedząc więc to, warto rozważyć suplementację jodu, gdy korzystamy z basenów z chlorowaną wodą, gdyż dodatkowo zmniejszamy jego ilość w organizmie.

OŁÓW:

Odpowiada za zaburzenia w tworzeniu się krwi, nadciśnienia tętniczego czy wreszcie uszkodzenia mózgu. Przy odpowiednio wysokim stężeniu potrafi przedostać się przez barierę łożyska i dostać się do organizmu dziecka rozwijającego się w łonie matki.

RTĘĆ:

Rtęć z kolei bardzo lubi układ nerwowy i i tam się właśnie osiedla i sieje zniszczenie. Jakie daje objawy? Przewlekła depresja, bordeline, astma oskrzelowa, alergie – to jedne ze schorzeń z jej żniwa, schorzenia typowe dla osłabionych nadnerczy, z którymi rtęć ma silne powiązanie. Coraz więcej też naukowców obwinia rtęć o wywoływanie autyzmu, Alzheimera, stwardnienia zanikowego bocznego czy stwardnienia rozsianego.

KADM:

Zatrucie kadmem dotyczy zaś głównie palaczy i powoduje podwyższone OB, ogólne osłabienie.

ALUMINIUM:

Aluminium dostarczany jest do organizmu chociażby przez używanie antyperspirantów z tym metalem. Wszystkie te metale są niezniszczalne i nie ulegają biodegradacji i będąc w organizmie mają na niego cały czas destrukcyjny wpływ.

8. Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy to niedobór jodu.

Niezależnie od rodzaju schorzenia – czy to nadczynność czy niedoczynność, czy wreszcie tak ostatnio „modne” Hashimoto, pacjenci wykazują się – wg badań Kliniki Schachter Center z USA – niedoborem jodu w organizmie i dopiero podawanie znacznych dawek tego pierwiastka wpływało na poprawę ich stanu zdrowia. 

Jako jedną z przyczyn niedoczynności w medycynie konwencjonalnej podaje się nadmiar jodu. To ostatnie jest o tyle szokujące, gdyż wszystkie badane osoby z niedoczynnością miały NIEDOBÓR JODU.

9. Z wiekiem niedobór jodu staje się coraz większy…

…jeśli nie dbamy o jego dostarczanie do organizmu, a konsekwencje zdrowotne coraz poważniejsze. Jedną z takich poważniejszych konsekwencji jest tzw. wole, czyli przerost gruczołu tarczycy, co powstaje wtedy, gdy tarczyca nie wytwarza lub wytwarza zbyt małe ilości hormonów. Jak do tego dochodzi? W reakcji na zbyt małą ilość hormonów lub ich małe stężenie, przysadka mózgowa produkuje hormon TSH, który ma za zadanie pobudzić tarczycę do pracy tj. produkcji hormonów T3 i T4, a gdy hormonów jest nikła ilość, przysadka zaczyna produkować więcej i więcej TSH, by pobudzać tarczycę do produkcji. A że w tym samym czasie organizm nie posiada jodu do produkcji tych hormonów, to koło się zamyka. Pobudzana przez szyszynkę tarczyca reaguje powiększeniem swoich rozmiarów, co prowadzi do powstawania wola.

Opisany powyżej mechanizm to tylko jeden z możliwych i tzw. wole niedoczynne. Istnieje też tzw. wole nadczynne i wole obojętne – również związane z dużym ubytkiem jodu z organizmu.

10. Ciało człowieka magazynuje łącznie 1500 miligramów jodu.

Sam gruczoł tarczycy - 50 mg, około 32 % jodu zmagazynowane jest w mięśniach. (Stąd przypuszcza się, że istnieją ścisłe związki niedoboru jodu z fibromialgią).

11. Piersi magazynują jod.

Najnowsze badania doskonale już na to wskazują, że niedobór jodu w tkance piersi kobiet może prowadzić i często prowadzi do tzw. dysplazji, czyli przedrakowych zmian w piersi w postaci torbieli czy guzków, które w konsekwencji mogą stać się nowotworem. 

Kolejnymi narządami gromadzącymi i wykorzystującymi jod do prawidłowego funkcjonowania są kobiece jajniki. Brak jodu może powodować powstawanie cyst na jajnikach. Oczywiście przyczyn powstawania cyst może być więcej (wirusowe, bakteryjne, grzybicze, pasożytnicze), co nie zmienia faktu, że brak jodu jest jedną z nich.

12. Brak jodu a sucha skóra.

Aż 20% jodu magazynowane jest w skórze w gruczołach potowych, a jego brak przejawia się też suchą skórą i problemami ze zdolnością do pocenia się. O tym się nie mówi. Natomiast wszem i wobec reklamuje się antyperspiranty, które mają hamować pocenie się, a przecież ono odgrywa bardzo ważną rolę – organizm pozbywa się nadmiaru ciepła, jak również toksyn.

13. Jod a zespół suchego oka.

Większość z nas zna lub niejednokrotnie słyszała, że ktoś doświadczył zespołu suchego oka, który jest spowodowany nadmiernym parowaniem lub niedostatecznym wydzielaniem łez. Schorzenie to jest dość uciążliwe i powoduje duży dyskomfort: ból, obrzmiałe powieki, „piasek w oczach”, uczucie ciała obcego w oku, a nawet podwójne widzenie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest uszkodzenie gruczołu łzowego, a gruczoł ten, jak wiele innych wskazanych wyżej, gromadzi jod, jego brak lub niedobór prowadzi do uszkodzenia i w konsekwencji dostajemy „piasek w oczach”.

14. Brak jodu może powodować nowotwory żołądka i nie tylko.

Jod koncentruje się też w tkankach żołądka i jego prawidłowy poziom zapobiega powstawaniu zmian nowotworowych w tym obszarze. Co jednak bardziej istotne, to jego niedobór prowadzi do achlorhydii, czyli niemożności produkcji kwasów trawiennych, gdyż komórki żołądka wykorzystują jod do procesu wytwarzania kwasu solnego zwanego kwasem trawiennym. Ta zbyt mała ilość jodu może też doprowadzić do rozwoju Helicobacter pylori – bakterii, która z kolei może doprowadzić do powstania nowotworu żołądka.

15. Jod jest kluczowy w procesie usuwania komórek nowotworowych.

Jod odgrywa arcyważną rolę w różnego rodzaju procesach metabolicznych, gdyż jod jest kluczowy w procesie apoptozy, czyli kontrolowanej przez organizm śmierci komórek, co jest kluczowe z punktu widzenia oczyszczania się organizmu ze zużytych bądź uszkodzonych komórek, które często prowadzą do zmian nowotworowych. Proces apoptozy jest zakłócany przez różnego rodzaju wirusy i bakterie, np. Helicobacter pylori, a jod jest doskonałym remedium na bakterie i wirusy.

W przypadku stwierdzonych zmian nowotworowych działanie jodu jest podwójnie zbawienne: po pierwsze jest istotny w prawidłowym przebiegu procesu apoptozy, po drugie zwalcza patogeny (wirusy, bakterie), które to zakłócają ten proces i w konsekwencji mogą doprowadzić do zmian nowotworowych.

Już niebawem kolejny wpis o konkurentach jodu, czyli dwóch pierwiastkach, które uniemożliwiają przyjęcie i zagospodarowanie potrzebnej organizmowi ilości jodu. Mowa tutaj o tragicznym fluorze i mniej sławnym bromie.

Podziel się tym postem

Masz pytania? Napisz do nas!

 

Produkty powiązane