Płyn Lugola - czym jest i jak stosować?

CZYM JEST PŁYN LUGOLA?

To roztwór wodny jodu i jodku potasu i nie należy mylić go z jodyną, będącą alkoholowym roztworem jodu i jodku potasu.
Nasze ciało potrzebuje obu form jodu (czystego jodu i jodku) i jest to najlepsza forma, jeśli chcemy dobrze nasycić organizm jodem. Uważano wcześniej, że ciało może przekształcić jod w jodek i na odwrót, ale w rzeczywistości tak nie jest.

Różne narządy potrzebują innych form jodu np. tarczyca potrzebuje jodku, a piersi i prostata – jodu. Wiele innych tkanek naszego ciała (np. ślinianki, wątroba, śledziona, nerki i jelita) mogą przyswajać obie powyższe formy. 

DLACZEGO PŁYN LUGOLA DZIAŁA?

Wysycając organizm właściwym jodem np. płynem Lugola (zapewniając mu odpowiednią dawkę), wywołujemy efekt Wolffa-Chaikoffa, czyli przejściowe zjawisko zaprzestania wychwytu jodu przez tarczycę, mowa o tym radioaktywnym.

DLACZEGO WARTO ZADBAĆ O DIETĘ BOGATĄ W JOD?

Termiczna obróbka żywności zawierającej jod również oznacza jego dużą utratę. Nie ma też możliwości, by dostarczyć sporą dawkę jodu na zapas, gdyż jest on na bieżąco przerabiany i usuwany (co 24h), a każdy organ, który coś produkuje i wydziela, potrzebuje jodu. 

Organy zależne od jodu to m.in: mózg, gruczoły śluzowe, piersi, macica, prostata, nos, zatoki, usta, trzustka, wątroba, pęcherzyk żółciowy, skóra, nerki, płuca… i to nie przypadek, że są to też organy najbardziej podatne na choroby nowotworowe.
Dla przykładu: zbyt mała ilość jodu może też doprowadzić do rozwoju Helicobakter pylori – bakterii, która z kolei może doprowadzić do powstania nowotworu żołądka.

JAKI PŁYN LUGOLA WYBRAĆ?

Te z apteki mają tzw. czystość do analizy, czyli CZDA. Ja polecam wybierać te z czystością farmaceutyczną, które można dostać u fitoterapeutów, zielarzy lub zrobić go samemu, wówczas eliminujemy ryzyko wprowadzenia do organizmu metali ciężkich i taki jod mogą stosować nawet dzieci z autyzmem i innymi chorobami obciążającymi układ nerwowy, który jest bardzo wrażliwy na metale ciężkie.

ILE JODU JEST W PŁYNIE LUGOLA 5% I 12%?

Płyn Lugola 5% = jod 2,5 mg, jodek 3,75 mg = 6,25mg na kroplę

Płyn Lugola 12% = jod 5 mg, jodek 7,5 mg = 12,5mg na kroplę

JAK DAWKOWAĆ PŁYN LUGOLA?

Nie ma ściśle ustalonych dawek jednakowych dla każdego człowieka. Każda osoba ma inną zdolność do absorpcji substancji odżywczych, inny poziom zanieczyszczenia halogenami (brom, fluor, chlor). Jeśli Twój stan zdrowia jest naprawdę kiepski, wtedy potrzebujesz wyższych dawek niż ci, którzy chcą po prostu stosować go profilaktycznie.

Uważa się, że dla podtrzymania dobrego zdrowia będzie odpowiednie – 25 mg dziennie, ale mając coraz więcej informacji na temat halogenów (brom, fluor, chlor), jak również rtęci itd., które zanieczyszczają nasz organizm, utrzymanie dobrego stanu zdrowia może wymagać większych dawek jodu. Obecnie lekarze stosujący jod zaczynają sądzić, że najprawdopodobniej 50 mg jodu dziennie będzie właściwą minimalną dawką.

Duże dawki jednorazowe rzędu 250 mg bierze się tylko wtedy, gdy poziom promieniowania jest niebezpieczny. 

To nie zalecenia, a wytyczne zależące od stanu zdrowia, wiec bardzo indywidualne.

Dzieci - te poziomy to nie zalecenia lecz wytyczne wg Dr Buist, jakie dawki były bezpieczne dla jej dzieci i innych, z którymi była w kontakcie jako naturopata.

Ogólne wytyczne wskazują na 0,8 mg x waga dziecka, ale zależy od stanu zdrowia dziecka.

  • Do 3 lat - 1 kroplę 5% roztworu Płynu Lugola rozpuszczoną w wodzie, a następnie podać dziecku połowę wody co daje dawkę 3.125 mg na dobę
  • 3 -5 lat - 1 kropla 5% roztworu Lugola (6.25 mg)
  • 5 -9 lat - 2 krople 5% roztworu Lugola (12,5 mg)
  • 9-16 lat - 4 krople 5% roztworu Lugola (25 mg)
  • W wieku 16 lat+- dawkowanie zależy od problemów zdrowotnych, wagi itp. Dawki wahają się od 12,5 mg do 300 mg.

SKŁADNIKI WSPIERAJĄCE PODCZAS STOSOWANIA PŁYNU LUGOLA

Są to niezbędne składniki do ochrony ciała podczas uzupełniania jodu:

  • Witamina C - 2000 - 5000 mg dziennie - wspiera symportery i pomaga jako przeciwutleniacz w detoksykacji
  • Selen - 200 - 400 mcg dziennie - potrzebny do detoksykacji i tworzenia hormonów tarczycy
  • Sól nierafinowana lub himalajska - 1/2 łyżeczki dziennie - wspomaga nadnercze, wiąże się z bromkiem i pomaga w jego usuwaniu, wspiera symportery ( jodku sodu lub NIS)
  • Magnez - 400 mg / dobę - niezbędny dla ponad 300 reakcji enzymów w organizmie
  • B2 i B3 Ryboflawina i niacyna.Zamiast tego preparatu można przyjmować 100mg witaminy B2 oraz 500mg niacyny (B3) no-flush

JAK PRZYJMOWAĆ JOD?

Jod należy przyjmować z jedzeniem. Zwiększa się wtedy jego wchłanianie, a także pokarm chroni wrażliwy żołądek przed potencjalnym podrażnieniem.

KIEDY PRZYJMOWAĆ?

Jod należy przyjmować wcześniej w ciągu dnia (przed 14.00), ponieważ u niektórych osób zwiększa energię tak, że nie są w stanie spać.

Stara ukraińska metoda mówi o stosowaniu płynu Lugola wraz z jednoczesnym przyjmowaniem kwasów omega 3.

UWAGA! Gdy mamy Płyn Lugola 12% ilość kropli zmniejsza się odpowiednio o połowę.

ZALETY PŁYNU LUGOLA

Płynem Lugola można zrobić również wspaniałą kurację oczyszczającą z metali, bromu, fluoru, toksyn biologicznych, bakterii i grzybów  - ale tutaj trzeba wprowadzić odpowiednią dawkę dobraną pod okiem doświadczonego fitoterapeuty.

PODSUMOWANIE

Jod jest transportowany i magazynowany praktycznie we wszystkich narządach i gruczołach ludzkiego organizmu, a nie tylko w tarczycy, jak powszechnie się sądzi.

Podziel się tym postem

Produkty powiązane

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili