Tradycyjnie leczono nim kurzajki i odciski. Dawniej sprawdzał się również w leczeniu grzybic skóry, łuszczycy, uszkodzeń skóry i ran. Obecnie często wchodzi w skład herbatek pozytywnie wpływających na funkcjonowanie wątroby i woreczka żółciowego.
Sposób użycia:
Jedną łyżeczkę zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na około 10-15 minut. Pić 1-2 razy dziennie.
Lanolina (z łac. lano - wełna) pozyskiwana jest z wełny owczej, wytwarzają ją gruczoły znajdujące się w skórze owiec. Rolą lanoliny jest ochrona wełny i skóry owiec przed zmieniającymi się czynnikami środowiska, czyli głównie światłem, deszczem, wiatrem i wysoką lub niską temperaturą.
Jako surowiec kosmetyczny lanolina wykorzystywana jest do produkcji kremów, maści i balsamów. Natłuszcza i zmiękcza skórę.
Brzoza biała (Betula alba) najbardziej rozpowszechnione drzewo w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Posiada charakterystyczną sylwetkę o ażurowej koronie i wyróżniającą białą korę. Jest jedną z ważniejszych roślin zielarskich. Sok z brzozy jest znany ze swoich właściwości odżywczych i oczyszczających, z kolei napary z liści sa pomocne przy oczyszczaniu.
Krem brzozowy z betuliną przeznaczony jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, atopowej i przesuszonej.
Kokoryczka wonna jest znana ze swojego pozytywnego wpływu na serce, ciśnienie krwi i poziom glukozy.
Dawniej kokoryczka stosowana była jako naturalny opatrunek na rany, stłuczenia, a nawet złamania oraz środek uśmierzającego bóle mięśni. Wykorzystywano ją też w chorobach płuc jako środek wykrztuśny i kojący podrażnienia gardła powstające w wyniku kaszlu.