Pyszny, słodkawy napar z rumianku o pięknej słomkowej barwie z powodzeniem może zastąpić inne codzienne napoje. Stosuje się go również zewnętrznie do przemywania skóry.
Kwiaty, kora i owoce kasztanowca posiadają cenne właściwości i są stosowane przy niewydolności krążenia, żylakach, oparzeniach, stanach zapalnych żołądka i jelit, artretyzmie, hemoroidach.
Kasztanowiec działa przeciwzapalnie, ściągająco i wzmacniająco na układ krwionośny.
Ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus) – znany także pod nazwą myszopłoch kolczasty, jest to drobny krzew o małych liściach i czerwonych, okrągłych owocach.
Najcenniejszymi substancjami aktywnymi obecnymi w Ruscus aculeatus są saponiny sterydowe: ruscyna, ruskogenina, neo-ruskogenina oraz ruskozyd, odpowiadające za pozytywny wpływ ruszczyka na zdrowie naczyń krwionośnych. Od tysięcy lat ruszczyk kolczasty stosowany jest w medycynie tradycyjnej jako środek moczopędny, przeczyszczający oraz łagodzący krwawienia. Wzmacnia naczynia krwionośne, pobudza krążenie i usprawnia przepływ krwi.
Kasztanowiec ma działanie przeciwzakrzepowe, łagodzi stany zapalne uszkadzające naczynia krwionośne i wzmacnia ścianki żył, co zapobiega ich rozciąganiu się i powstawaniu żylaków. Wyciąg z kasztanowca jest częstym składnikiem leków przeciw żylakom żelów i maści na żylaki.
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website