Jakie narządy możemy mieć osłabione wg Medycyny Chińskiej?
Posted by      25/01/2024 08:41:00     Home , Leczenie alternatywne i fitoterapia    Comments 0
Jakie narządy możemy mieć osłabione wg Medycyny Chińskiej?

W poprzednim artykule omówiliśmy podstawowe pojęcia stosowane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Jeśli nie jesteś z nimi zaznajomiona/y zapraszamy do przeczytania w pierwszej kolejności TEGO artykułu - pojęcia przydadzą się teraz.

Celem diagnozy w Medycynie Chińskiej jest dotarcie do przyczyny choroby, a nie jedynie wspomagania leczenia zewnętrznych objawów choroby. Główną diagnozę wg zasad Medycyny Chińskiej przeprowadza badając puls i język, ale także obserwując słuch, węch oraz przeprowadzając wywiad. Badania te są nieinwazyjne.

DIAGNOSTYKA Z PULSU 

Badając puls możemy dowiedzieć się jaka jest jakość qi odżywczego, qi obronnego, qi pierwotnego, qi płucnego, qi pokarmowego oraz qi zasadniczego. Co istotne, takie badanie pokazuje jakie jest qi określonych obiegów czynnościowych, ważnych narządów lub części ciała. Często na podstawie zaburzeń pulsu pacjent dowiaduje się z jakim syndromem chorobowym ma do czynienia lub jaka jednostka chorobowa może rozwinąć się w przyszłości. Wiadomo także czym spowodowany jest taki stan (niedobór lub nadmiar związany z yin czy z yang, z qi czy z xue).

Każdy puls posiada swój aspekt materialny (Xue) i energetyczny (Qi). Istnieją trzy punkty na obydwu rękach, które określają stan energetyczny ważnego narządu. Na lewej ręce są: serce, wątroba, lewa nerka. Na prawej ręce są: płuca, śledziona i prawa nerka.

Dlaczego to badanie jest skuteczne?

W Medycynie Chińskiej różne organy są ze sobą powiązane i może się to dla nas wydawać dziwne na pierwszy rzut oka

DIAGNOSTYKA Z JĘZYKA

Jak przygotować się do badania?

Najlepszy obraz języka dla terapeuty Medycyny Chińskiej to ten odczytany zaraz po przebudzeniu, przed śniadaniem, a nawet przed umyciem zębów. Dlaczego? Pasty z mentolem i płyny do płukania jamy ustnej z mentolem mogą spowodować zmianę zabarwienia języka. 


Wg Medycyny Chińskiej każdy istotny organ naszego ciała ma swoje odzwierciedlenie na poszczególnych częściach języka. 

We wczesnym stadium embrionalnym język rozwija się w polu wzrostu żuchwy pomiędzy pierwotną jamą ustną, a klatką piersiową. Rozwijający się język oddziela pierwotny otwór jamy ustnej od osierdzia i pierwotnego serca – przykład zgodności powiązania języka z obiegiem serca i osierdzia w Medycynie Chińskiej – syndrom gorąca serca przejawia się w nadmiernym pobudzeniu i ekspresyjnej mowie.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o TCM, przygotowaniu ziół i wskazówkach obejrzyj film na naszym kanale.
ZOBACZ FILM

Źródło: https://tcmblog.pl/filozofia-tcm/diagnoza-z-plusu-w-medycynie-chinskiej/

Leave a Reply

Szukaj na blogu

Ostatnie artykuły

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny