Piecze, swędzi i w dodatku powoduje bąble na skórze! Dla Słowian była ochroną przed złymi urokami, a czym może być dla nas? Badania pokazują, że całe ziele pokrzywy jest bogate w minerały i witaminy, zatem będzie wykazywać szerokie spektrum działania.
Zastosowanie pokrzywy:
• obniżanie poziomu cholesterolu
• zmniejszanie stanów zapalnych
• hamowanie wypadania włosów
• obniżanie ciśnienia krwi
• kamica nerkowa
• choroby woreczka żółciowego
• przeciwzapalnie w chorobach reumatycznych
• stany zapalne i zakażenia bakteryjne dróg moczowych
Pokrzywa jest zaliczana do roślinnych leków moczopędnych. Przeciwwskazana jest zatem dla osób przyjmujących leki moczopędne i przeciwnadciśnieniowe.
Pokrzywa tamuje krew, zawiera witaminę K i garbniki. Stosuje się ją w różnego rodzaju krwawieniach i anemii. Mało kto wie, że pokrzywa to cenne źródło witaminy C!
Korzeń pokrzywy dodatkowo jest bogaty w fitosterole, które są pomocne w leczeniu przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn.
Z młodych pędów możemy pozyskiwać sok. Teren, z którego zbieramy pokrzywę, powinien być czysty, z dala od miasta, a liście muszą być młode – stare zawierają szczawiany szkodliwe dla nerek.
Jednak czasem ciężko o takie warunki i czas na zbiory. Jest jedno rewelacyjne rozwiązanie…
Liofilizacja, czyli jak „zamrozić” cenne właściwości
Proces ten polega na usunięciu wody z zamrożonego surowca przez bezpośrednie przejście w stan pary. Żywność liofilizowana wyróżnia się wysoką jakością, brakiem środków konserwujących i ograniczeniem rozwoju drobnoustrojów. Dodatkowo jest bardzo lekka i świetnie sprawdza się dla osób odbywających długie trasy.
HERBATKA POKRZYWA LIOFILIZOWANA EKO
Z naszego produktu można zrobić wiosenną oczyszczającą herbatkę.
Produkt wystarczy zalać odpowiednią ilością ciepłej wody i jest gotowy do spożycia.
Napar z pokrzywy można stosować pomocniczo w przypadku cukrzycy, nieżytach żołądka, gdyż usprawnia trawienie. Pomocny jest też w bólach głowy, trądziku oraz stanach ogólnego osłabienia.
Pokrzywę można również dodać do sałatek, koktajli, a także robić z niej przepyszne dania np. pesto, czy zupę z pokrzyw.
BIBLIOGRAFIA
http://www.czytelniamedyczna.pl/3816,wlasciwosci-lecznicze-pokrzywy-zwyczajnej-urtica-dioica-la.html
Leave a Reply Cancel Reply