Olej z wiesiołka może być pomocny nie tylko przy schorzeniach kobiecych, ale także przy wielu innych dolegliwościach.
Zawiera kwas gammalinolenowy (GLA), który stanowi około 15% kwasów tłuszczowych w oleju. Jest to kwas – z rodziny OMEGA 6.
Główne działanie oleju z wiesiołka opiera się na łagodzeniu objawów chorób zapalnych skóry. Kwas GLA zawarty jest też w nasionach konopi siewnych, w ogóreczniku lekarskim, spirulinie oraz w nasionach czarnej porzeczki. Występuje bardzo rzadko, a nasz organizm nie jest w stanie sobie sam jego wyprodukować.
Regularne przyjmowanie oleju z wiesiołka pomaga w takich schorzeniach jak:
• neuropatia cukrzycowa
Jest to uszkodzenie układu nerwowego, u chorego pojawia się mrowienie. Podczas dodania oleju z wiesiołka do diety konieczna jest poprawna kontrola poziomu cukru dla uzyskania lepszych rezultatów
• zespół suchego oka
Występuję często u kobiet po menopauzie, ale również przyczyną tego schorzenia jest długa ekspozycja na monitor komputera, noszenie soczewek oraz niektóre leki
• AZS
Łagodzi zmiany skórne w przebiegu atopowego zapalenia skóry.
• RZS
W reumatoidalnym zapaleniu stawów zmniejsza ból, obrzęki, sztywność. Tutaj synergizm występuje w połączeniu oleju z wiesiołka z tranem.
• Ogólnie wpływa na zdrowie
Zapobiega przed utratą wody, poprawia elastyczność i jędrność skóry
Pomoc w problemach kobiecych
Jako zioło kobiece wiesiołek znajdzie zastosowanie w łagodzeniu bolesnych miesiączek, Zespole Policystycznych Jajników, w przebiegu menopauzy, bólach piersi i uderzeniach gorąca. Efekty pojawiają się po kilku miesiącach stosowania. Należy pamiętać, że nasze organizmy bardzo różnią się między sobą i ciężko jest jednoznacznie stwierdzić
Wiesiołek jest znany również jako remedium na problemy skórne w walce z suchą i podrażnioną skórą, w trądziku, łuszczycy a nawet w przypadku wypadających i słabych włosów.
Przechowywanie
Olej z nasion wiesiołka łatwo ulega utlenieniu w obecności powietrza i światła, należy go przechowywać w zimnym, ciemnym miejscu.
Stosowanie
Olej z wiesiołka należy spożywać na zimno. Nie można na nim smażyć, ponieważ zawiera zbyt dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które psuje temperatura. Dawka stosowana u dorosłych to łyżeczka oleju dziennie przez okres około 3 miesięcy. Olej można też włączyć do zrównoważonej diety jako jeden z elementów. W celu uzyskania efektów ważna jest regularność stosowania. Można komponować go i dodawać do sosów, sałatek, dipów czy zup kremów.
Ze względu na zawartość kwasów omega-6 warto zwrócić uwagę na suplementację kwasów omega-3, które znajdują się m.in. w rybach. Odpowiednie proporcje kwasów omega-6 do omega-3 wynoszą według ekspertów od 4‒5 do 1.
BIBLIOGRAFIA
https://www.youtube.com/watch?v=j_F5lwlFA88
https://pantabletka.pl/olej-z-wiesiolka-kobieta-pms-hormony-dzialanie-ciaza/
Leave a Reply Cancel Reply