Amigdalina lekiem na raka?
Posted by      05/05/2021 09:15:00     Home , Składniki odżywcze    Comments 0
Amigdalina lekiem na raka?

Zachorowalność i umieralność na raka niestety ma tendencję wzrostową, zarówno w Polsce jak i na świecie. Przez to coraz intensywniej poszukuje się substancji pomocnych w leczeniu raka i jego zapobieganiu szczególnie z dziedziny medycyny alternatywnej. Jedną z nich jest amigdalina – związek występujący naturalnie w pestkach niektórych owoców. Ale czy faktycznie jest ona w stanie wyleczyć nowotwór? Przekonajmy się, co mówią badania...

Amigdalina to związek organiczny należący do grupy glikozydów cyjanogennych. Niektóre preparaty zawierające amigdalinę błędnie nazywa się „letrilem”, jednak warto wiedzieć, że są to dwie różne substancje. Letril jest pochodną amigdaliny o dużo większej biodostępności. Największa ilość amigdaliny (powyżej 500 mg/100 g) znajduje się w pestkach owoców takich jak: morele, jabłka, nektarynki, śliwki, gruszki, a także w czarnej jagodzie dzikiej, manioku, bobie, bambusie oraz gorzkim orzechu. Nadaje ona pestkom gorzki smak.

DZIAŁANIE AMIGDALINY

Rozpatrywano kilka różnych teorii na temat przeciwnowotworowej aktywności amigdaliny. Między innymi podejrzewano synergistyczne działanie benzaldehydu i cyjanku, które miało powodować niszczenie komórek nowotworowych. Przypuszczano także, że amigdalina jest witaminą B17, której niedobór przyczynia się do rozwoju raka. Jednak żadna z teorii nie została do końca potwierdzona.

AKTYWNOŚĆ PRZECIWNOWOTWOROWA

Badania w kulturach komórkowych in vitro potwierdzają działanie przeciwnowotworowe amigdaliny. Jednak może ona w inny sposób oddziaływać na różne typy komórek nowotworowych.

Pozytywne efekty działania amigdaliny zaobserwowano przy: raku pęcherza moczowego, niedrobnokomórkowym raku płuca, raku szyjki macicy, raku okrężnicy, raku prostaty, białaczce promielocytowej, raku piersi oraz raku nerek. W tych przypadkach amigdalina hamowała proliferacje komórek nowotworowych, ograniczała ich inwazyjność oraz powodowała apoptozę.

Niestety wykazano także, że w przypadku niektórych nowotworów substancja ta może sprzyjać rozwojowi choroby poprzez zwiększanie potencjału inwazyjnego i aktywności proliferacyjnej.

ZATRUCIE AMIGDALINĄ

Dawką niepowodująca zatrucia u człowieka jest 0,6-1 g amigdaliny dziennie przyjmowanej doustnie, natomiast dożylnie szacuje się, że można przyjąć 0,07 g/kg masy ciała.

Toksyczną substancją zawartą w amigdalinie jest cyjanowodór. Objawy zatrucia zależą od: szybkości metabolizowania cyjanków w organizmie oraz zawartości kwasu solnego i glukozy, które odpowiadają za wchłanianie substancji.

Zatrucie cyjankami objawia się poprzez:

  • duszności,
  • drgawki,
  • stan splątania,
  • ucisk i ból w klatce piersiowej,
  • kwasicę,
  • nudności i wymioty,
  • rozszerzenie źrenic,
  • utratę przytomności,
  • porażenie z mimowolnym oddaniem kału i moczu prowadzące do zgonu
  • wiśniową barwę skóry.

Zatrucia lekkie mogą powodować: ból głowy, nudności, zaburzenia mowy oraz równowagi. Cyjanowodór dostarczany do organizmu przewlekle w małych dawkach może być na bieżąco metabolizowany i usuwany z organizmu, jednak powoduje mikrouszkodzenia, które prowadzą do bólu głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zaburzeń układu nerwowego oraz układu krążenia, osłabienia i spadku masy ciała. Za dawkę śmiertelną cyjanowodoru uznaje się 1 mg/kg masy ciała.

Ryzyko zatrucia cyjankami wzrasta przy równoczesnym spożywaniu preparatów z witaminą C, a także w przypadku niedoboru witaminy B12.

Nie ma doniesień co do zawartości cyjanowodoru w jednej pestce. Szacuje się jedynie, że do śmierci może doprowadzić spożycie 50-60 gorzkich migdałów przez osobę dorosłą oraz 5-10 sztuk przez dziecko. Natomiast udokumentowane przypadki zatrucia amigdaliną mówią o: śmierci 11-miesięcznego dziecka po spożyciu 1-5 tabletek (o zawartości 500 mg amigdaliny); zatruciu u 4-letniego dziecka po spożyciu 12 tabletek, a także śmierci dorosłego człowieka po spożyciu 12 g amigdaliny. 

SUPLEMENTACJA AMIGDALINĄ

PESTKI MORELI

  • Maksymalna dawka dzienna to 2 pestki.
  • Mają one gorzki smak.
  • Oprócz amigdaliny są źródłem witaminy B15 oraz kwasu salicylowego, a także magnezu.

Ekstrakt z pestek moreli w kapsułakach

Dzienna dawka to 1 kapsułka

  • 1 kapsułka zawiera 260 mg, w tym 2,6 mg amigdaliny

PODSUMOWUJĄC

Amigdalina jest ciekawą substancją, która może być postrzegana jako potencjalny lek przeciwnowotworowy lub środek zapobiegawczy stosowany w profilaktyce raka. Jednak, aby to potwierdzić, konieczne jest prowadzenie dalszych badań dotyczących wpływu amigdaliny na poszczególne typy komórek nowotworowych.

Zawsze przed zastosowaniem suplementów i środków medycyny niekonwencjonalnej warto skonsultować się z lekarzem.

BIBLIOGRAFIA

Nowak A., Zielińska A.: Aktywność przeciwnowotworowa amigdaliny, Post Fitoter 2016; 17(4), 282-292

Jaszczak E. i wsp.: AMIGDALINA – LEK PRZECIWNOWOTWOROWY CZY TRUCIZNA?, Analityka : nauka i praktyka 2017, nr 2, 64-67

Leave a Reply

Szukaj na blogu

Ostatnie artykuły

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny