Tapioka - z czym to się je?
Posted by      01/06/2021 12:29:00     Home , Zdrowie na talerzu    Comments 0
Tapioka - z czym to się je?

Obecnie mamy dostęp do różnorodnych produktów, popularnych poza granicami naszego kraju. Jednym z nich jest mąka z tapioki, inaczej skrobia z manioku, czy cassava. Ale czy wiemy, czym jest i jak można ją wykorzystać w kuchni?

Maniok to jadalna bulwa korzeniowa, uprawiana w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Dla tamtejszych mieszkańców jest on źródłem węglowodanów, podobnie jak nasz ulubiony ziemniak. Jako szczególną zaletę manioku uznaje się fakt, że jest mało wymagającą rośliną, dlatego może być uprawiany na mniej żyznych i suchych glebach. Surowy maniok zawiera glikozyd manihotoksynę, który jest trujący, dlatego można go spożywać jedynie po ugotowaniu, upieczeniu lub wysuszeniu. W Afryce popularną metodą usuwania szkodliwych substancji jest jego fermentacja.

Bulwy manioku posiadają chropowatą, brązową skórkę, którą przed przygotowaniem należy obrać. Miąższ natomiast ma lekko słodki smak, bogaty w skrobię i minerały. Można go wykorzystać w podobny sposób jak ziemniaki – do potraw duszonych, smażonych i pieczonych, jako dodatek skrobiowy, do zup. Z manioku powstaje również tapioka, czyli charakterystyczne białe kuleczki używane najczęściej do deserów oraz mąka (skrobia).

WŁAŚCIWOŚCI TAPIOKI

Mąka z tapioki jest bogatym źródłem węglowodanów (88,7 g/100 g). Przez to jest bardziej kaloryczna niż skrobia ziemniaczana, czy ziemniaki (100 g tapioki to 358 kcal). Zawiera niewielką ilość białka, błonnika i kwasów tłuszczowych. Skrobia z manioku to także źródło witamin i składników mineralnych.

Zawartość w 100 g produktu:

Wapń 20 mg
Żelazo 1,58 mg
Magnez 1 mg
Fosfor 7 mg
Potas 11 mg
Sód 1 mg
Cynk 0,12 mg
Miedź 0,02 mg
Mangan 0,11 mg
Selen 0,8 mg
Tiamina 0,004 mg
Kwas pantotenowy 0,135 mg

W Afryce często mąka z tapioki jest fortyfikowana mąką sojową, aby zapobiec niedoborom pokarmowym u tamtejszej biednej ludności. Dzięki temu zawiera ona więcej niezbędnego białka, wapnia, cynku, fosforu, magnezu i żelaza.

DLA KOGO POLECANA JEST TAPIOKA?

Mąka z tapioki polecana jest osobom chorującym na cukrzycę typu II i zespół metaboliczny. To wszystko dzięki dużej zawartości skrobi opornej. Charakteryzuje się ona tym, że jest odporna na działanie enzymów w przewodzie pokarmowym, a więc nie ulega trawieniu i wchłanianiu. Dopiero w jelicie grubym jest rozkładana przez bakterie za pomocą fermentacji. W wyniku tego procesu powstają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, spośród których najbardziej dobroczynne działanie ma kwas masłowy. Odpowiada on za regenerację i odżywienie ścian jelita grubego, a także za stymulację wzrostu bakterii. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe mają również zdolność do regulacji poziomu cukru we krwi, zwiększania wrażliwości organizmu na insulinę, obniżania cholesterolu oraz zwiększenia przyswajalności wapnia, magnezu, żelaza, cynku i miedzi.

Dzięki zawartości skrobi opornej i wydzielanego kwasu masłowego mąka z tapioki jest zalecana w diecie low FODMAP, polecanej osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego (ZJD, IBS) oraz SIBO.

Oprócz tego mąka z tapioki nie zawiera glutenu, więc jest świetnym zamiennikiem i urozmaiceniem diety dla osób eliminujących gluten z pożywienia oraz cierpiących na celiakię. Jest także lekkostrawna.

WYKORZYSTANIE TAPIOKI W KUCHNI

Mąka z tapioki oraz tapioka mają neutralny smak, dlatego z powodzeniem można je wykorzystywać zarówno do przygotowania dań słodkich jak i wytrawnych. Nadaje się do:

  • zagęszczania potraw, zup, sosów
  • deserów, puddingów, kisielu, budyniów
  • naleśników, placuszków, racuchów
  • ciasta na pierogi
  • wypieku ciast, ciasteczek i chleba.

Popularnym deserem przygotowywanym z użyciem tapioki jest tzw. bubble tea, czyli napój na bazie herbaty z dodatkiem kulek tapioki, mleka, kostek lodu oraz ewentualnie owoców, galaretek, lodów, syropów, czy też bitej śmietany.

PRZEPIS NA OWOCOWY KISIEL

Składniki:

  • ok. 300 g dowolnych owoców
  • 350 ml wody
  • 2 łyżki mąki z tapioki (20 g)
  • opcjonalnie przyprawy (cynamon, goździki, kurkuma, imbir) oraz coś do posłodzenia (erytrytol, ksylitol, miód)

Wykonanie:

Owoce umyj, obierz i ewentualnie pokrój. Można użyć dowolnych owoców świeżych lub mrożonych. Do garnka odmierz 250 ml wody, dodaj owoce i zagotuj. Opcjonalnie dodaj słodzik i/lub przyprawy. W pozostałych 100 ml wody rozmieszaj mąkę z tapioki i wlej do gotujących się owoców. Gotuj na małym ogniu, cały czas mieszając, aż kisiel zgęstnieje.

SMACZNEGO!

BIBLIOGRAFIA:

https://dietetycy.org.pl/tapioka-maka/

Leave a Reply

Szukaj na blogu

Ostatnie artykuły

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny