Arnika górska to żółty kwiat porastający europejskie górskie pastwiska. Już starożytni Grecy doceniali jej cenne właściwości, natomiast plemiona germańskie wierzyły w jej magiczną moc i to, że może ochronić ich przed piorunami i gradobiciem. Stosowana jest najczęściej zewnętrznie do leczenia pourazowych, nieotwartych ran. Szczególnie guzów po uderzeniu, siniaków, krwiaków, krwawych wybroczyn, skręceń, zwichnięć, czy obrzęków przy złamaniu. Jak można ją jeszcze wykorzystać?
Kwiaty te bogate są we flawonoidy, laktony seskwiterpenowe, kumaryny, karotenoidy oraz olejki eteryczne. Działa przede wszystkim przeciwzapalnie, znieczulająco, przeciwwysiękowo i ściągająco, przyspiesza procesy regeneracji po urazach i stłuczeniach, a także uszczelnia naczynia krwionośne. Helenalina w niej zawarta ma zdolność hamowania produkcji substancji, które wywołują stan zapalny, natomiast kumaryny działają przeciwzakrzepowo. Znalazła ona również zastosowanie w przypadku reumatyzmu stawów i mięśni oraz zapalenia żył.
Badania wykazały, że miejscowe stosowanie żelu z arniki znacznie zmniejsza krwiaki, sprawdzi się w przypadku ostrego zapalenia mięśni oraz w leczeniu lekkiego i umiarkowanego osteoartretyzmu kolana, które objawia się degeneracyjnym zapaleniem stawów z występującymi bólami, sztywnością i obniżeniem funkcjonalności.
Arnikę można znaleźć także w preparatach do pielęgnacji okolic oczu, ponieważ redukuje opuchliznę i cienie. Kosmetyki z arniki będą nadawały skórze świeży wygląd, poprawią jej kondycję, przyczynią się do niwelacji zaczerwienień i trądziku.
ZASTOSOWANIE:
- W formie naparu do przygotowania kompresów - 1 łyżkę kwiatów arniki zalać 100 ml wrzątku i zaparzać przez 15 minut.
- Jako kompres na bacie alkoholu - roztwór w alkoholu 70% należy rozcieńczyć w 3-10 objętościach wody i przygotować kompres.
- Jako żel, krem lub maść - najlepsze stężenie roztworu arniki to 10-25% lub 15% olejku z arniki.
- Do płukania jamy ustnej - roztwór z arniki rozcieńczyć w stosunku 1:9 z wodą, nie wolno połykać!
- Oleje roślinne z arniki - można stosować do masażu stymulującego odzyskanie masy mięśniowej.
ARNIKI NIE WOLNO SPOŻYWAĆ!
Arnika jest toksyczna dla naszego organizmu, dlatego można ją stosować jedynie zewnętrznie, nie na otwarte rany i nie na błony śluzowe. Wyjątkiem są preparaty homeopatyczne. Przewlekłe stosowanie arniki również może podrażniać skórę oraz działać alergicznie. Niewskazana u osób uczulonych na rumianek, mniszek czy jeżówkę.
Leave a Reply Cancel Reply