Gojnik, czyli szałwia libańska – właściwości i zastosowanie
Posted by      04/06/2021 10:15:00     Home , Leczenie alternatywne i fitoterapia    Comments 0
Gojnik, czyli szałwia libańska – właściwości i zastosowanie

Szałwia libańska rośnie w górach na wysokości 1000 m n.p.m. Dzięki czemu jest rośliną bardzo czystą. Jego potoczna nazwa „gojnik” wskazuje na jego najczęstsze sposoby stosowania w medycynie ludowej – jako środek przyspieszający gojenie się ran. Jego właściwości doceniali głównie żołnierze po bitwach, ponieważ pomagał im odzyskiwać siły, łagodził ból i zapobiegał infekcjom ran. 

Gojnik znany jest jako herbata górska – napój popularny w Grecji, Macedonii, Bułgarii, Albanii i Turcji. Jej właściwości doceniane są od wieków. W Grecji gojnik zbierano ze szczytu Olimpu, stąd tamtejsza nazwa tej herbaty - Olympus Tea. Natomiast Anglicy znają ją jako herbatę pasterzy. Z kolei szałwia libańska to nazwa gojnika charakterystyczna dla krajów arabskich. 

Współczesne badania naukowe potwierdzają obecność licznych składników aktywnych w gojniku. Są to: kwasy fenolowe, glikozydy fenyletanoidowe, flawonoidy, diterpeny oraz liczne olejki eteryczne, a także kwas protokatechowy, chlorogenowy, waniliowy, kawowy, syringowy i ferulowy. Spośród flawonoidów warto wymienić luteolinę, chryzoeriol i apigeninę oraz glikozydy luteoliny i apigeniny. 

WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE

Gojnik przede wszystkim działa:

  • przeciwzapalnie - hamuje uwalnianie histaminy oraz produkcję tlenku azotu
  • gastroprotekcyjnie, przeciwwrzodowo
  • antybakteryjnie
  • przeciwproliferacyjnie

Stosowanie naparów z gojnika wzmacnia układ odpornościowym, zapobiega szkodliwym działaniom wolnych rodników (jest przeciwutleniaczem),  wspomaga organizm w pozbywaniu się nagromadzonych toksyn. Ogólnie działa wzmacniająco na organizm, a także przeciwlękowo i uspokajająco, poprawia samopoczucie oraz pomaga w walce ze zmęczeniem. Jest źródłem żelaza, a więc jest pomocny w leczeniu niedokrwistości. Dodatkowo dostarcza do organizmu składniki mineralne takie jak: cynk, sód, magnez, miedź i kobalt. 

Gojnik w naturalny sposób reguluje ciśnienie krwi oraz temperaturę ciała. 

Łagodzi problemy trawienne takie jak zgaga, nadwrażliwość żołądka i jelit. Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne stosowany jest pomocniczo w leczeniu choroby wrzodowej. 

Działa moczopędnie, a więc korzystnie na układ moczowy, szczególnie w chorobach nerek. 

Gojnik polecany jest także przy przeziębieniach, grypie i infekcjach układu oddechowego, ze względu na działanie przeciwkaszlowe oraz wspierające organizm w walce z chorobą. 

Sprawdzi się także jako środek przeciwbólowy i rozkurczowy, ponieważ może obniżać ciśnienie krwi poprzez relaksację naczyń krwionośnych.

GOJNIK W WALCE Z CHOROBĄ ALZHEIMERA

Profesor Jens Pahnke – biolog molekularny i lekarz z kliniki Neurologicznej Uniwersytetu w Magdeburgu, ujawnił, że napar z gojnika zmniejsza uszkodzenia mózgu u blisko 80% pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera. Według niego roślina ta podnosi wydajność mentalną mózgu oraz hamuje stany zapalne, ma też istotny wpływ na usuwanie złogów białkowych w mózgu, które są głównym sprawcą demencji starczej oraz choroby Alzheimera.

NAPAR Z GOJNIKA

Najlepszym surowcem jest całe ziele, wysuszone, zgięte w połowie i zapakowane w woreczek. 

Jeden pęd z kwiatkiem pokrusz i zalej wrzątkiem. Zaparzaj 3-5 minut pod przykryciem. Po przestudzeniu można dodać miód lub sok z cytryny.

Stosowanie gojnika jest bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych w wyniku przedawkowania. 

GOJNIK W KOSMETYCE

Często gojnik stosowany jest jako surowiec do produkcji szamponów do włosów, mających na celu zapobiegać wypłukiwaniu się farby koloryzującej oraz chronić włosy przed promieniowanie UV. Jako przeciwutleniacz dodawany jest do kremów i preparatów przeznaczonych do skóry dojrzałej. Rzadziej używany jest do produkcji perfum.

OLEJ ŻYWOKOSTOWY Z GOJNIKIEM

Korzeń żywokostu oraz ziele szałwii libańskiej macerowane tradycyjnymi metodami w oleju rzepakowym tworzą produkt polecany przy problemach z tkanką kostną, stawami, kolanami, przy złamaniach, zwichnięciach, stłuczeniach, stanach zapalnych ścięgien, zakrzepowym zapaleniu żył, odmrożeniach, oparzeniach, naciągnięciach mięśni. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Przynosi ulgę w bólach reumatycznych i rwie kulszowej. Natomiast jako kosmetyk działa przeciwzmarszczkowo i regeneracyjnie.

BIBLIOGRAFIA

https://rozanski.li/3709/gojnik-sideritis-w-praktycznej-fitoterapii-oraz-jako-skladnik-herbatki-gorskiej-malotira/

https://dietetycy.org.pl/gojnik-zielnik-dietetyczny/

Leave a Reply

Szukaj na blogu

Ostatnie artykuły

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny