Lecytyna jest substancją dość powszechną, ponieważ znaleźć ją można zarówno w wielu roślinach, jak i w produktach odzwierzęcych. Pomimo swojej dużej dostępności jest ona dla ludzkiego ciała krytycznie ważna - stanowi element błony komórkowej dosłownie wszystkich komórek w ciele. Oznacza to, że lecytyna, a konkretniej mówiąc jej odpowiedni poziom w organizmie, ma kolosalne znaczenie dla poprawności funkcjonowania ciała.
ŹRÓDŁA LECYTYNY W POŻYWIENIU
Po raz pierwszy lecytynę wyizolowano z żółtka jaja kurzego, stąd też wzięła się jej nazwa – „lethikos” z greckiego oznacza właśnie żółtko jaja. Poza tym lecytyna znajduje się w ziarnach słonecznika, wątrobie, rybach, krylu arktycznym, soi, rzepaku, siemieniu lnianym, orzechach ziemnych, liściach mniszka lekarskiego, kiełkach pszenicy oraz pieczywie pełnoziarnistym.
CZYM JEST LECYTYNA?
Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie konkretnie działanie ma ta substancja, a także, na jakie właściwie elementy ludzkiego ciała wpływa najmocniej, najpierw warto się zastanowić nad tym, czym tak naprawdę jest lecytyna.
Jak się okazuje, nie jest to jedna tylko substancja, lecz cała grupa związków, które zaliczane są do wielkiej rodziny fosfolipidów. Każda cząsteczka lecytyny zawiera glicerol połączony wiązaniem estrowym z kwasem fosforowym i kwasami tłuszczowymi oraz przyłączoną do nich: choliną, seryną, inozytolem lub etanoloaminą.
W zależności od tego, jakie jest źródło przyjmowanej lecytyny, może ona zawierać różne kwasy tłuszczowe. Jaki jednak taka mieszanka ma wpływ na ludzkie ciało?
JAK LECYTYNA ODDZIAŁUJE NA ZDROWIE?
Jeśli chce się poznać działanie lecytyny na ludzki organizm, nie można zacząć w innym miejscu, jak tylko w układzie trawiennym, dla którego ma kolosalne znaczenie. Jakie zatem są najważniejsze skutki odpowiedniego poziomu tej substancji?
Podstawową funkcją lecytyny w układzie trawiennym jest zapobieganie powstawaniu kamieni żółciowych, poprzez korzystny wpływ na produkcję żółci. Ponadto ułatwia ona przyswajanie tłuszczów, poprawia trawienie, a także zwiększa przyswajalność witamin z grupy B, a także witamin A, C, E i K. Co więcej, dzięki temu, że ma duży wpływ na poprawę śluzu w układzie pokarmowym, pozytywnie oddziałuje na ścianki jelit i żołądka, chroniąc je przed mikrouszkodzeniami. Na koniec warto zauważyć, że lecytyna zalecana jest przez wielu dietetyków w sytuacji występowania silnych zaparć. Zawiera ona bowiem cholinę, która ma bezpośredni wpływ na jakość funkcjonowania mięśni jelitowych i przepływ pokarmu.
Oczywiście to nie wszystko, na co stać lecytynę. Oprócz tego ma ona bardzo duży wpływ na jakość skóry, ponieważ używana w różnego rodzaju maseczkach i kremach, jest w stanie chronić przed zmarszczkami, a także pozytywnie wpływać na regenerację naskórka.
Warto zauważyć także, że lecytyna ma duże znaczenie dla wątroby, ponieważ w zauważalny sposób przyczynia się do poprawy metabolizmu tłuszczów, czym chroni wątrobę przed stłuszczeniem i marskością.
Lecytyna jest również ważnym składnikiem dla par starających się o dziecko, a konkretnie cholina i inozytol. Dodatkowo mio-inozytol u kobiet z problemami hormonalnymi (np. PCOS) może przyczynić się do przywrócenia owulacji, natomiast u mężczyzn jest składnikiem nasienia.
W okresie ciąży występuje większe zapotrzebowanie na lecytynę, ponieważ wspiera ona dojrzewanie i rozwój układu nerwowego u płodu, a u kobiet karmiących piersią poza wspomaganiem rozwoju mózgu dziecka, przeciwdziała zatykaniu kanalików mlecznych.
CZY LECYTYNA MOŻE POPRAWIĆ PAMIĘĆ?
Osobny akapit należy się ostatniemu oddziaływaniu lecytyny na organizm, czyli jej wpływ na mózg. Powszechnie się bowiem uważa, że ma ona duże znaczenie w zakresie poprawy pamięci i ogólnego funkcjonowania mózgu. Czy faktycznie tak właśnie jest?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że lecytyna, pomimo iż wchodzi w skład otoczki mielinowej komórek, które stanowią podstawę układu nerwowego, nie wpływa bezpośrednio na pamięć i koncentrację. Za poprawę tych funkcji odpowiada cholina, która jest neurotransmiterem, czyli odpowiada z przesyłanie impulsów w układzie nerwowym oraz inozytol zwiększający wychwyt serotoniny odpowiadającej za lepsze samopoczucie i pamięć. Sugeruję się także, iż cholina może zapobiegać chorobom takim jak demencja starcza oraz hamować rozwój stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, czy depresji. Na poprawę pamięci i funkcji poznawczych w dużej mierze wpływa także fosfatydyloseryna oraz kwas fosfatydowy co potwierdziły badania naukowe.
Wszystko to może prowadzić do wniosku, że lecytyna może mieć naprawdę duży wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu.
SUPLEMENTACJA LECYTYNY
W związku z powyższym lecytyny nie należy traktować jako jednej substancji wpływającej na poprawę pamięci i koncentracji, ponieważ z racji, iż jest grupą związków, organizm może ją wykorzystać do syntezy innych związków, które akurat w tym momencie występują w ilości deficytowej.
W suplementach diety lecytyna pozyskiwana jest najczęściej z soi, rzepaku lub słonecznika. Produkty firmy Now Foods oraz Aliness lecytynę sojową, natomiast firma Formeds proponuje lecytynę słonecznikową, która będzie świetna dla osób eliminujących soję. Lecytyna jest bezpieczna nawet podczas dłuższego stosowania. Zalecana dawka to 1000-1200 mg/dobę, jednak można ją zwiększyć w momencie większego wysiłku umysłowego. Ważne, aby nie przekraczać 6000 mg lecytyny na dobę.
BIBLIOGRAFIA:
https://rozanski.li/61/czy-lecytyna-poprawia-pamiec/
https://www.domzdrowia.pl/artykul/lecytyna-nie-tylko-na-pamiec-1696
Leave a Reply Cancel Reply