W okresie letnim, kiedy częściej zakładamy sukienki i spódnice, dostrzegamy również problem żylaków oraz pękających naczynek. W większości to my kobiety zmagamy się z tą dolegliwością, ale może ona występować także u mężczyzn. Wraz z nieestetycznymi zmianami często współistnieją inne objawy jak obrzęki czy ociężałość nóg. Skąd się tak naprawdę biorą? I czy można sobie z nimi skutecznie poradzić za pomocą naturalnych metod? Przekonajmy się...
Żylakami nazywa się powiększone i odstające żyły, najczęściej występujące na nogach. Powstają wskutek procesów degeneracyjnych żył zachodzących w ścianie żylnej pod wpływem wzrostu ciśnienia i naporu krwi. Wówczas dochodzi do ich rozciągania i zastoju krwi, czego przyczyną są toczące się w żyłach procesy zapalne. Powodem tego są zaburzenia syntezy kolagenu i elastyny w ścianach żył, bądź też problemów z zastawkami w żyłach. Żylaki bardzo często bywają bolesne oraz skutkują ciężkością nóg. Mogą objawiać się także w postaci hemoroidów. Natomiast pierwszym objawem zaburzeń w układzie żylnym mogą być pojawiające się głównie na bokach ud i kolan oraz w dołach kolanowych, tzw. pajączki, czyli drobne rozszerzenia podskórnych naczyń krwionośnych.
DLACZEGO POJAWIAJĄ SIĘ ŻYLAKI?
Statystyki mówią, że żylaki występują dużo częściej u osób, których jedno lub oboje rodziców borykało się z tym problemem. Jednak kluczowe są także czynniki ryzyka, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia, to przede wszystkim: wiek, praca polegająca na ciągłym staniu lub siedzeniu, brak aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość, dieta uboga w błonnik, której konsekwencją są zaparcia, palenie tytoniu, ciąża, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, częste noszenie obcisłych ubrań i butów na obcasie, nadmierne korzystanie z sauny, solarium oraz gorących kąpieli.
NATURALNE METODY WALKI Z ŻYLAKAMI I PAJĄCZKAMI
Operacje chirurgiczne czy leki nie są jedynym sposobem na pozbycie się żylaków. Odpowiednia dieta, zioła i inne czynniki są metodami, które mogą pomóc w zminimalizowaniu widoczności żylaków, poprawie krążenia i stanu żył, ale także działają zapobiegawczo.
DIETA
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość błonnika w codziennym żywieniu. Jest to włókno pokarmowe, które, pomimo iż nie jest trawione przez organizm, wpływa korzystnie na pracę jelit i całego organizmu. Jego odpowiednia ilość w spożywanych produktach żywnościowych ułatwia wypróżnianie, a tym samym zmniejsza ciśnienie w jamie brzusznej i poprawia krążenie krwi wzdłuż nóg. Tak więc zapobiega on żylakom w obrębie zarówno nóg jak i odbytu. Najwięcej błonnika zawierają warzywa i owoce (świeże oraz suszone), pełnoziarniste produkty (np. mąka z pełnego przemiału, otręby, ciemne pieczywo, ciemny makaron, grube kasze, brązowy ryż), nasiona (chia, siemię lniane, pestki dyni, słonecznik) oraz orzechy. Można także stosować błonnik z babki jajowatej i/lub płesznik jako dodatek do potraw.
Warzywem, które warto jeść dla poprawy funkcjonowania układu krążenia, jest burak. Zawarte w nim składniki działają wzmacniająco oraz usuwają substancje uszkadzające żyły (jak homocysteina). Natomiast z owoców należy często wybierać te w kolorze niebieskim, czerwonym i fioletowym (jagody, borówki, winogrona, wiśnie, jeżyny, czarne porzeczki, owoce głogu, owoce bzu czarnego), gdyż zawierają bioflawonoidy - antocyjany, które oprócz działania przeciwzapalnego, także wpływają na wytrzymałość żył. Pozytywne działanie wykazuje także ekstrakt z winogron.
Dodatkowo należy zadbać o obecność w diecie przypraw wpływających korzystnie na krążenie jak: imbir, czosnek, cebula, pieprz cayenne, rozmaryn.
ZIOŁA
Kasztanowiec zwyczajny - badania wykazały, iż zawarta w nim escyna może skutecznie leczyć chroniczną niewydolność żył oraz hemoroidy. Przyczynia się także do zmniejszania obrzęków, wzmocnienia żył i zwalczania stanów zapalnych. Można go stosować wewnętrznie w formie ekstraktu (roztwór, kapsułki) oraz naparu z kory, bądź też zewnętrznie w formie żelów, kremów, czy maści.
Wąkrota azjatycka (gotu kola) - podobnie jak kasztanowiec wykazuje pozytywne efekty podczas stosowania zewnętrznego i wewnętrznego. Wzmacnia słabe naczynka krwionośne skóry, pomaga w leczeniu niewydolności żylnej i hemoroidów, łagodzi dolegliwości bólowe żył, uczucie ciężkości nóg i obrzęki. Dodatkowo przyspiesza gojenie się ran i działa przeciwzapalnie. Obecne w niej azjatykozyd i madekasozyd stymulują syntezę kolagenu, a więc uelastycznia żyły i działa przeciwstarzeniowo. Gotu kola dostępna jest w postaci ziela do przygotowania naparu oraz kapsułek.
Oczar wirginijski - może być stosowany w formie okładu lub jako dodatek do kąpieli. Przyczynia się do zmniejszenia objawów niewydolności żylnej jak: ciężkie nogi, ból, opuchlizna. Poprawia krążenie krwi i zwęża żyły.
Nostrzyk lekarski - wykazuje korzystne efekty w leczeniu słabych naczyń krwionośnych oraz zaburzeń związanych z niewydolnością żylną, hemoroidów i zastojów limfatycznych, zarówno w formie naparu, kapsułek, tabletek jak i okładów oraz kremów.
Myszopłoch kolczysty (ruszczyk) - zmniejsza obrzęki, uczucie ciężkości nóg, swędzenie, nocne skurcze, czyli symptomy niewydolności żylnej i limfatycznej. Jest skuteczny w leczeniu hemoroidów i kruchych naczynek włosowatych. Stosuje się go doustnie (roztwory, wyciągi, kapsułki) lub zewnętrznie (maści, kremy, czopki).
Miłorząb dwuklapowy - znany jako skuteczny środek poprawiający pamięć i koncentrację, ale okazuje się, że może również osłaniać i rozszerzać naczynia krwionośne, rozrzedzać krew, a więc walczyć z żylakami. Dostępny w formie ziela lub ekstraktu.
FLAWONOIDY
Rutyna - wykazuje działanie antyoksydacyjne, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, zapobiega obrzękom i stanom zapalnym żył. Wraz z witaminą C wpływa na ochronę kolagenu i elastyny, czyli składników budujących naczynia krwionośne. Dodatkowo zapobiega utlenianiu się witaminy C i zwiększa jej trwałość oraz czas działania.
Diosmina, hesperydyna - przyczyniają się do poprawy krążenia krwi, zapobiegają i wspomagają leczenie żylaków. Działają przeciwobrzękowo, wzmacniają napięcie ścian żył i ich elastyczność oraz poprawią krążenie w najmniejszych naczyniach włosowatych.
Najlepszy efekt będzie dawało połączenie tych składników wraz z witaminą C, jak w tym produkcie - Diosmina mikronizowana Aliness.
DZIAŁANIA ZEWNĘTRZNE
Na żylaki i pajączki świetnie działają okłady z ziół opisanych powyżej oraz maści, kremy czy żele na ich bazie. Warto takie kosmetyki trzymać w lodówce i stosować zimne, ponieważ wzmocni to ich działanie. Do smarowania można używać także octu jabłkowego, który wspomaga przepływ krwi, zmniejsza obrzęki i żylaki. Pomocne będą również kąpiele w soli gorzkiej EPSOM i/lub ziół stosowane regularnie minimum 2 razy w tygodniu.
WAŻNE WSKAZÓWKI
Oprócz diety i wsparcia ziołami ważna jest także aktywność fizyczna. Jazda na rowerze, spacery, bieganie, ćwiczenia cardio wpływają na lepsze krążenie krwi w żyłach. Dodatkowo należy unikać długiego przebywania w jednej pozycji (stania, czy siedzenia). W przypadku kiedy praca tego wymaga, dobrze jest co jakiś czas wstać i zrobić kilka kroków czy przysiadów. Do powstawania żylaków i pajączków przyczynia także częste trzymanie nóg w pozycji zgiętej (np. siedzenie na piętach, zakładanie nogi na nogę). Ubrania nie powinny uciskać i ograniczać przepływu krwi. Należy też ograniczyć spożywanie alkoholu oraz gorące kąpiele.
BIBLIOGRAFIA
https://dietetycy.org.pl/burak-zwyczajny/
J. Chudek, D. Ziaja: Stosowanie preparatów zmikronizowanej diosminy w leczeniu przewlekłej choroby żylnej: raz czy dwa razy na dobę?, Chirurgia Polska 2011;13(2):132-135
J. Samaszko-Fiertek, P. Roguszczak, B. Dmochowska, R. Ślusarz, J. Madaj: RUTYNA – BUDOWA, WŁAŚCIWOŚCI, Wiadomości chemiczne 2016, 70, 7-8
I. Kocić: Diosmina — skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 2, 56–63
https://ktociewyleczy.pl/wiedza/problemy-zdrowotne/choroby-ukladu-krazenia/zylaki-konczyn-dolnych/3136-zylaki-i-pajaczki-na-nogach-leczenie-leki-ziolowe-i-dieta
https://etermed.pl/domowe-sposoby-na-zylaki/
Leave a Reply Cancel Reply