Nawłoć pospolita wspiera zdrowie układu moczowego i pokarmowego, korzystnie wpływa na strukturę naczyń włosowatych, a także na kondycję skóry i błon śluzowych.
Dawniej nawłoć stosowano głównie jako środek odkażający, wspomagający gojenie się ran i przeciwzapalny. Medycyna ludowa zalecała je w dnie moczanowej, artretyzmie, astmie, cukrzycy oraz w przypadku powiększonej wątroby i krwawień wewnętrznych.
NAC (N-acetylocysteina, acetylo l-cysteina) to acetylowa wersja cysteiny, czyli naturalnego aminokwasu zawierającego siarkę. L-cysteina naturalnie występuje w organizmie, m.in. w skórze, włosach i paznokciach. Uczestniczy ona w procesie wytwarzania kolagenu, który poprawia wygląd skóry i pozwala zadbać o tkankę łączną.
NAC jest również używany do utrzymania odpowiedniego poziomu glutationu w organizmie. Glutation z kolei jest związkiem o właściwościach przeciwutleniających. Odpowiada za usuwanie wolnych rodników, które powodują pogorszenie się stanu organizmu.
N-acetylocysteina to również środek powszechnie stosowany jako ochrona dla wątroby.
Cryptolepis działa przeciwbakteryjnie, sprawdza się przy infekcjach. Ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, a także obniża ciśnienie krwi i przeciwdziała zakrzepom.