Miód pochodzi z okresu wczesnej wiosny tj. kwitnienie sadów i całej gamy roślin runa leśnego, bzy oraz krzewy owocowe to jego skład. Ciekawa lekko słomkowa barwa a także delikatny łagodny smak to jego zalety. Miód jest zbierany pod koniec maja.
Miód wielokwiatowy – ma zastosowanie w chorobach alergicznych dróg oddechowych jak astma oskrzelowa lub katar sienny. Ze względu na swój łagodny smak, miód wielokwiatowy polecany jest szczególnie dla dzieci
ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA:
375 g
SKŁAD:
Mioód wielokwiatowy
SPOSÓB UŻYCIA:
Najważniejszą zasadą przy spozywaniu miodu jest ta by nie dodawać do do bardzo gorących napojów, gdyż straci swoje właściwości
Sproszkowany Burak czerwony, jest produktem najwyższej jakości, może służyć zarówno do spożywania w postaci zdrowych i pożywnych koktajli, jak również jako baza czy dodatek do barszczy. Bardzo aromatyczny suszony burak, w skład którego wchodzi cała bulwa buraczana wraz ze swoimi prozdrowotnymi właściwościami, buraki nie są obierane ani łupione, Suszone w całości.
Rzepak, jak powszechnie wiadomo, jest popularną i miododajną rośliną uprawną, dlatego pszczoły bardzo chętnie zbierają z niego pożytek i przerabiają na pyszny, zdrowy miód rzepakowy. Łatwy dostęp, delikatny smak i kremowa konsystencja stawiają go pod względem popularności w jednym rzędzie z miodami lipowymi, spadziowymi, czy gryczanym.
Makaron konjac nie zawiera tłuszczu, cukru oraz soli. Wytwarzany jest z korzenia rośliny o nazwie konjac uprawianej w Chinach i w Japonii. To tradycyjny produkt azjatycki znany w tamtejszej kuchni od wieków. makaron nie posiada szczególnych walorów smakowych, natomiast łatwo wchłania aromat dodanych przypraw i składników. Odpowiedni dla wegan i wegetarian.
Miód wrzosowy jak sama nazwa mówi pochodzi z wrzosów. Zbierają go pszczoły w końcówce sierpnia i września. Jest miodem unikatowym. Posiada galaretowatą konsystencję oraz finezyjny smak i zapach kwitnących wrzosów. Ze względu na bardzo dużą pracochłonność oraz kaprysy pogody jest najciężej zbieranym gatunkiem miodu. Częste letnie susze niszczą wrzosowiska i nektarowanie w okresie jesiennym nie występuje. Dzięki swoim walorom smakowym i bukiecie zapachu późnego lata jest to miód kolekcjonerski.