Dlaczego żywność funkcjonalna jest tak ważna w codziennej diecie? I czy faktycznie jesteśmy tym, co jemy?
Posted by      23/03/2021 11:49:00     Home , Warto wiedzieć    Comments 0
Dlaczego żywność funkcjonalna jest tak ważna w codziennej diecie? I czy faktycznie jesteśmy tym, co jemy?

Dlaczego żywność funkcjonalna jest tak ważna w codziennej diecie? I czy faktycznie jesteśmy tym, co jemy?

Istnieje grupa produktów żywnościowych, które skutecznie wspierają działanie naszego organizmu. Włączanie ich do codziennej diety pozwala zachować zdrowie i przeciwdziałać chorobom.

Czym właściwie jest żywność funkcjonalna?

Pod tym pojęciem kryje się grupa produktów żywnościowych, które oprócz dostarczania niezbędnych składników odżywczych wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka. Są to produkty naturalne, które można wzbogacić lub zmodyfikować. Należą do nich np. nabiał zawierający pożyteczne kultury bakterii, tłuszcze o dużej zawartości kwasów Omega-3, czy chociażby pieczywo bogate w błonnik. Natomiast warzywa, orzechy oraz nasiona roślin strączkowych to idealne przykłady żywności funkcjonalnej występującej w naturze.

Pojęcie „żywności funkcjonalnej” pojawiło się po raz pierwszy podczas programu badawczego prowadzonego w Japonii w latach 80. XX wieku. Miał on na celu określenie wpływu poszczególnych produktów żywnościowych na zdrowie. W krajach azjatyckich tradycja wymaga, aby wykorzystywać lecznicze właściwości żywności i zapobiegać chorobom, zamiast je leczyć.

Dlaczego warto włączać do swojej codziennej diety żywność funkcjonalną?

Nasz organizm potrzebuje wsparcia, aby mógł prawidłowo funkcjonować i uchronić się od chorób. A tym wsparciem powinno być właśnie to, co jemy. Niestety nie zadbamy o nasze zdrowe, prawidłowo funkcjonujące organy spożywając w większości produkty uznawane za „niezdrowe” - np. żywność typu fast food, wysoko przetworzona, produkty o niskiej wartości odżywczej. W kulturze Azji uważa się, iż żołądek jest swego rodzaju centrum naszego organizmu, czyli miejscem, w którym znajduje się dusza. Dlatego warto kłaść duży nacisk na to, co spożywamy.

Jak powstaje żywność funkcjonalna?

Wytwarza się ją poprzez wykorzystanie surowców ze specjalnych hodowli lub upraw, bądź też w wyniku modyfikacji technologicznych – wzbogacanie w wybrane substancje, eliminację składników antyodżywczych, zmniejszenie ilości składników niepożądanych.

Substancje, którymi wzbogaca się żywność funkcjonalną, mają udowodnione działanie prozdrowotne i są to m.in.:

  • błonnik pokarmowy,
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3,
  • bakterie probiotyczne,
  • cholina,
  • lecytyna,
  • oligosacharydy,
  • fitozwiązki.

W jaki sposób zadbać o naszą dietę, aby była ona jak najkorzystniejsza dla organizmu? Poniżej przedstawiamy kilka zasad:

1. Zadbaj o regularność posiłków – staraj się, aby spożywać je codziennie o tych samych porach, pamiętaj o spożywaniu śniadań.

2. Do każdego posiłku dodawaj dużą ilość warzyw.

3. Pamiętaj, aby wypijać dziennie ok. 1,5 – 2 litry płynów.

4. Ogranicz cukry proste (np. słodycze, biały cukier, słodzone napoje), żywność przetworzoną oraz alkohol.

5. Warto zmniejszyć spożycie mięsa na rzecz produktów pochodzenia roślinnego – np. nasion roślin strączkowych (groch, fasola, soja).

6. Planuj posiłki dzień wcześniej, dzięki temu unikniesz pomijania posiłków bądź spożywania mniej pożywnych posiłków kupionych na szybko.

7. Analizuj swoje nawyki żywieniowe, próbuj nowych produktów z grupy żywności funkcjonalnej i obserwuj reakcje organizmu – pomoże Ci to dostosować Twój sposób odżywiania do potrzeb Twojego organizmu. Tylko wtedy będziesz wiedział, czy znajdzie się w nim miejsce na mniej zdrową przekąskę, jednak pamiętaj, że nie może ona zastąpić pełnowartościowego posiłku.  Przede wszystkim słuchaj swojego ciała, sprawdzaj, jak czujesz się po spożyciu pełnowartościowego, zdrowego posiłku, a jak w momencie kiedy zjesz mniej wartościowy posiłek.

Podsumowując

Nasz sposób odżywiania ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu, ponieważ jedyną drogą, aby dostarczyć potrzebne składniki odżywcze, jest ich spożycie. Powinniśmy starannie dobierać produkty, które jemy, ponieważ tylko wtedy możemy zadbać o to, aby jak najdłużej cieszyć zdrowiem i zapobiegać wszelkim chorobom. Bowiem stan naszego organizmu jest idealnym odbiciem tego co spożywamy, a to oznacza, że jesteśmy tym, co jemy.

Leave a Reply

Szukaj na blogu

Ostatnie artykuły

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny