Propolis - cudowny naturalny lek
Posted by      06/04/2021 14:23:00     Home , Ciekawostki z naszego sklepu    Comments 0
Propolis - cudowny naturalny lek

Propolis inaczej nazywany kitem pszczelim to gęsta, żywiczna substancja, którą pszczoły wykorzystują do uszczelniania i dezynfekcji uli. W jego skład wchodzą: żywica, woski, olejki eteryczne (dzięki którym ma intensywny, charakterystyczny zapach), pyłek kwiatowy i wydzieliny pszczele. Barwa propolisu zależy od roślin zapylanych przez pszczoły na danym terenie, może być on w odcieniach ciemnego brązu, żółtego czy też zielonego. Głównymi składnikami propolisu, które mają działanie prozdrowotne, są m.in. polifenole - np. kwasy fenolowe, flawonoidy, terpenoidy, a także niektóre minerały. Propolis wykorzystuje się do robienia maści, nalewki lub czopków i można je stosować przy różnych dolegliwościach.

MAŚĆ PROPOLISOWA:

  • OPARZENIA, RANY, OTARCIA - można smarować nawet co 30 minut i o ile to możliwe- wcierać w zranione miejsca. Ból mija szybciej, a rany zagoją się ładnie i szybko. 
  • GRZYBICE - umyte, osuszone nogi dokładnie nasmarować, również pod­ paznokciami. Kurację stosować przez ok. 2 tygodnie. Będzie pomocna także przy wrastających paznokciach, pękających piętach, bolesnych odciskach. Należy pamiętać o przewiewnych butach, zmienianych i mytych najlepiej codziennie.
  • TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY - twarz umyć wodą lub w ostrych stanach naparem z ziół (np. rumianku lub świetlika). Maść wklepywać lekko w skórę 3-4 razy dziennie. Przed wyjściem z domu, aby się nie ”świecić” można zebrać nadmiar przez dotykanie chusteczką higieniczną. Nie używać innych kosmetyków na czas kuracji. UWAGA! W pierwszych dniach pryszcze mogą się ”zaognić”, ponieważ maść wyciąga ropne punkty. Po około tygodniu skóra blednie, a pryszcze szybko się goją. Używanie potem maści na noc zamiast kremów zapobiega powstawaniu następnych pryszczy, leczenie twarzy z bliznami trwa dłużej, ale jest skuteczne.
  • KATAR - po każdym wytarciu nosa posmarować maścią dziurki i pod nosem. Katar przechodzi szybciej, a nos nie jest podrażniony.
  • BÓL USZU - włożyć tamponik/wacik z maścią, wymieniać na świeży 3 razy dziennie przez 2-3 dni.
  • BLIZNY I TRUDNO GOJĄCE SIĘ RANY - wygładza i regeneruje. Bardzo szybko leczy rany pooperacyjne po złamaniach, zwichnięciach, urazy łękotki. Skuteczna w połączeniu z maścią lub olejem żywokostowym.
  • BÓLE KRĘGOSŁUPA i STAWÓW - uśmierza ból, łagodzi stany zapalne, leczy dolegliwości kostne. Można stosować w połączeniu z maścią lub olejem żywokostowym.
  • ŻYLAKI, HEMOROIDY - grubo posmarować 2-3 razy dziennie, w przypadku hemoroidów również wewnątrz, najlepiej za pomocą patyczka lub szpatułki UWAGA! Należy nakładać maść ze słoiczka JEDNORAZOWO czystym patyczkiem. NIE WKŁADAĆ patyczka po użyciu do pudełka z maścią.
  • DZIECIOM - na co dzień po uderzeniu np. o mebel, podłogę. Szybkie posmarowanie maścią zapobiega powstawaniu guzów i siniaków, a ból szybko przechodzi. Pomocniczo również po użądleniu pszczoły.
  • JAMA USTNA - maścią można smarować wnętrze ust przy podrażnieniach, ranach i naruszonych dziąsłach. Odrobinę nanieść na bolące miejsce za pomocą czystego palca dłoni, na waciku lub za pomocą patyczka.
  • WEWNĘTRZNIE – można spożywać przy leczeniu chorób gardła i przełyku.

MAŚĆ ŻYWICZNO-PROPOLISOWA:

  • PRZY GRYPIE I PRZEZIĘBIENIU - do nacierania klatki piersiowej, spodów stóp, okolic nosa i zatok i do inhalacji. Dzięki żywicy maść ma właściwości rozgrzewające. 
  • ZMIANY SKÓRNE – atopowe zapalenie skóry, uczulenia i wysypki, w tym uczulenia na kwasy i środki chemiczne. Zwalcza również skutecznie łuszczycę, zmiany spowodowane gronkowcem i inne choroby skórne.
  • BÓLE KRĘGOSŁUPA i STAWÓW – bóle mięśniowe, reumatyczne, zapalenie stawów i mięśni – uśmierza ból, łagodzi stany zapalne, leczy dolegliwości kostne w połączeniu z maścią lub olejem żywokostowym. Doskonała dla sportowców.
  • GRZYBICE - umyte, osuszone nogi dokładnie nasmarować, również pod­ paznokciami. Kurację stosować przez ok. 2 tygodnie. Będzie pomocna także przy wrastających paznokciach, pękających piętach, bolesnych odciskach. Należy pamiętać o przewiewnych butach, zmienianych i mytych najlepiej codziennie.
  • TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY -  twarz umyć wodą lub w ostrych stanach naparem z ziół (np. rumianku lub świetlika). Maść wklepywać lekko w skórę 3-4 razy dziennie. Przed wyjściem z domu, aby się nie ”świecić” można zebrać nadmiar przez dotykanie chusteczką higieniczną. Nie używać innych kosmetyków na czas kuracji. UWAGA! W pierwszych dniach pryszcze mogą się ”zaognić”, ponieważ maść wyciąga ropne punkty. Po około tygodniu skóra blednie, a pryszcze szybko się goją. Używanie potem maści na noc zamiast kremów zapobiega powstawaniu następnych pryszczy, leczenie twarzy z bliznami trwa dłużej, ale jest skuteczne.
  • KATAR - po każdym wytarciu nosa posmarować maścią dziurki i pod nosem. Katar przechodzi szybciej, a nos nie jest podrażniony.
  • ŚWIEŻE BLIZNY I ZAGOJONE RANY - wygładza i regeneruje. Bardzo szybko leczy rany pooperacyjne po złamaniach, zwichnięciach, urazy łękotki. Skuteczna w połączeniu z maścią lub olejem żywokostowym.
  • DZIECIOM - na co dzień po uderzeniu np. o mebel, podłogę. Szybkie posmarowanie maścią zapobiega powstawaniu guzów i siniaków, a ból szybko przechodzi. Pomocniczo również po użądleniu pszczoły.

W przeciwieństwie do maści propolisowej - tej maści nie polecamy do stosowania wewnętrznego jak jama ustna czy śluzówki ciała.

Przed zastosowaniem maści warto sprawdzić uczulenie - wystarczy nanieść odrobinę maści na skórę i odczekać 15-30 minut. Jeśli nie wystąpią objawy alergii, można bezpiecznie zacząć stosowanie maści. Maść dobrze jest mieć zawsze pod ręką, można ją przenieść do mini słoiczka za pomocą szpatułki. Resztę maści trzymać najlepiej w lodówce lub chłodnym pomieszczeniu.

NALEWKA PROPOLISOWA

Jest to kit pszczeli rozpuszczony w alkoholu. Taką gotową nalewka stosuje się z wodą, cukrem lub miodem.

  • PRZEZIĘBIENIE, GRYPA, STANY ZAPALNE GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH - 15-20 kropli dodać do kieliszka wody, na 1 łyżkę cukru lub 1 łyżeczkę miodu i stosować 3 razy dziennie. Można również zaparzyć napar z rumianku, dodać 2 łyżki miodu, sok z połowy cytryny i 40 kropli nalewki - pić 3 razy dziennie. Nalewkę można wykorzystać też do płukania gardła - 30-50 kropel wymieszać z 250 ml ciepłej wody lub herbaty.
  • CHOROBA WRZODOWA ŻOŁĄDKA I DWUNASTNICY - 40-60 kropel dodać do 1/4 szklanki wody z miodem lub 100 ml ciepłego mleka i popijać 3 razy dziennie. Przy wrzodach żołądka można również dodać 40-60 kropel nalewki do 1/2 szklanki odwaru z siemienia lnianego i popijać między posiłkami 2 razy dziennie. 
  • ZAPALENIE WĄTROBY PRZEWLEKŁE I WIRUSOWE - 50 kropel na 1/4 szklanki letniej, przegotowanej wody - pić 2 razy dziennie.
  • NADCIŚNIENIE TĘTNICZE I PROFILAKTYKA MIAŻDŻYCY - 30-60 kropel dodać do 1/4 szklanki mleka lub przegotowanej wody.
  • OSŁABIONA ODPORNOŚĆ - 20-40 kropel na 25 ml wody lub łyżkę cukru lub miodu 3x dziennie. Dzieciom podaje się tyle kropel, ile mają lat. 
  • STANY ZAPALNE DRÓG MOCZOWYCH I PĘCHERZA MOCZOWEGO - 50 kropli z 1 łyżką miodu i 1 łyżeczką pyłku dodać do 1 szklanki wody i pić 2 razy dziennie przez miesiąc lub pić 15 kropel nalewki 4-5 razy dziennie.
  • ZAPALENIE GRUCZOŁU KROKOWEGO (PROSTATA) - 50 kropli, 1 łyżkę miodu i pyłku dodać do 1/2 szklanki przegotowanej, letniej wody i 1/2 szklanki soku z marchwi. Popijać raz dziennie godzinę przed posiłkiem przez miesiąc. Można także przyjmować 20 kropel nalewki z 1 łyżeczką miodu lub 1/2 wody lub mleka.
  • ZRANIENIA, OWRZODZENIA, GRZYBICE, ODLEŻYNY, OPARZENIA - 3-5 ml nalewki rozcieńczyć w 100 ml wody i stosować do przemywania.
  • PARADONTOZA I BÓL ZĘBÓW - 40 kropel nalewki dodać do 1/2 szklanki letniej wody i płukać jamę ustną kilka razy dziennie. Do chorego dziąsła czy zęba można również przykładać tampon z waty nasączony wyciągiem z propolisu.
  • UGRYZIENIE KLESZCZA - posmarować miejsce ugryzienia
  • TRUDNO GOJĄCE SIĘ RANY - stosować okłady i przemywać rany nalewką rozcieńczoną w stosunku 1:10

CZOPKI PROPOLISOWE

Zastosowanie dla mężczyzn:

  • doodbytniczo – zwłaszcza w problemach z prostatą (stany zapalne, przerost, nowotwory – pomocniczo), a również przy problemach z odbytem (przetoka odbytu, stany zapalne jelita grubego, hemoroidy) lub profilaktycznie, co nie zaszkodzi, a jest wskazane. Dawka - 1-2 razy dziennie.

Zastosowanie dla kobiet:

  • doodbytniczo – w przypadku problemów grzybiczych, w stanach zapalnych, owrzodzeniach i problemach jelitowych, hemoroidach, pieczeniu odbytu czy stanach zapalnych okrężnicy.
  • dopochwowo – w przypadku infekcji intymnych, stanów zapalnych i grzybiczych pochwy, w problemach z nadżerkami lub profilaktycznie. Globulki mają nie tylko łagodzić dyskomfort, świąd, pieczenie, ale także poprzez szybkie przenikanie w błony śluzowe skutecznie walczyć z patogenem chorobotwórczym i dyskomfortem

Leave a Reply

Szukaj na blogu

Ostatnie artykuły

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny