Olejek rozmarynowy - sprzymierzeniec kobiecej urody
Posted by      28/04/2021 11:09:00     Home , Ciekawostki z naszego sklepu    Comments 0
Olejek rozmarynowy - sprzymierzeniec kobiecej urody

W starożytności uważany za święte ziele przynoszące spokój żywym i zmarłym. Dziś bardziej znany jako przyprawa. Mowa o rozmarynie, a konkretnie o olejku rozmarynowym. Ma bardzo szerokie zastosowanie terapeutyczne, które warto znać. Wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozgrzewające. Jest silnym przeciwutleniaczem, a więc może działać odmładzająco. Dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy i stosowany jest jako afrodyzjak.

Rozmaryn lekarski to zielony krzew osiągający wysokość 2-3 metrów. Naturalnie rośnie w klimacie śródziemnomorskich, natomiast w Polsce hodowany jest najczęściej w doniczkach. Z liści rozmarynu wytwarza się ekstrakty lub olejki eteryczne, które są wykorzystywane w lecznictwie. Bardzo dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego i przez skórę. Olejek rozmarynowy zawiera 1-8-cyneol, α-pinen, kamfen, α-terpineol, borneol, kamforę, β-myrcen, geraniol, eugenol, p-cymen, linalol, kwas rozmarynowy i kwas kawowy. Ma on bladożółty kolor i charakterystyczny świeży zapach z silną ziołową nutą. Daje poczucie świeżości i czystości.

SKÓRA

Olejek rozmarynowy polecany jest szczególnie kobietom, które borykają się problemem cellulitu. Ujędrnia i poprawia kondycję skóry. Ma on też zdolność zmniejszania obrzęków i zapobiegania zatrzymywaniu się wody w organizmie. Może być również stosowany pomocniczo w walce z trądzikiem, łojotokiem i problemami ze skórą, ponieważ działa ściągająco, oczyszczająco i tonizująco, a także silnie przeciwbakteryjnie. Jako antyoksydant przeciwdziała oznakom starzenia się skóry oraz nawilża i wzmacnia dojrzałą i suchą skórę. Kwas rozmarynowy obecny w olejku powoduje stabilizację błon komórkowych, a także stanowi ochronę przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV oraz reaktywnych form tlenu i wolnych rodników.


WŁOSY

Olejek rozmarynowy nadaje się do każdego typu włosów, a w szczególności do niskoporowatych. Wzmacnia i poprawia ich kondycję. Olejek rozmarynowy wcierany w skórę głowy (koniecznie rozcieńczony z olejem bazowym) jest pomocny w leczeniu łysienia androgenowego oraz plackowatego. Poprawia krążenie krwi, stymuluję mieszki włosowe do wzrostu, wydłuża włosy i zapobiega ich wypadaniu. Spowalnia także proces siwienia. Oprócz tego jest pomocny w walce z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Można go również dodawać do szamponu. Może delikatnie przyciemniać włosy.

SAMOPOCZUCIE

Olejek stosowany w aromaterapii ma działanie delikatnie pobudzające, zmniejsza poczucie zmęczenia i napięcie nerwowe, wspomaga koncentrację. Pozwala się zrelaksować i odprężyć po stresującym dniu. Działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy. Poprawia także zdolności poznawcze u osób z demencją i chorobą Alzheimera

PRZECIWBÓLOWY

Usuwa bóle i zawroty głowy. Sprawdzi się tak przy migrenach. W połączeniu z majerankiem pomocny przy zmęczonych i obolałych mięśniach. Wspiera leczenie odmrożeń, dny moczanowej oraz bóli reumatycznych.

UKŁAD SERCOWO-NACZYNIOWY

Reguluje i obniża ciśnienie krwi oraz poziom cukru. Wspomaga pracę serca. Pomaga w leczeniu żylaków.

UKŁAD POKARMOWY

Wpływa korzystnie na trawienie. Eliminuje objawy niestrawności, przyspiesza przemianę materii i pobudza pracę jelit. Może łagodzić objawy zapalenia wątroby i pęcherzyka żółciowego, a także żółtaczki i kamicy żółciowej.

UKŁAD ODDECHOWY

Łagodzi stany zapalne dróg oddechowych. Pomocny w leczeniu grypy i przeziębienia, a także zapalenia oskrzeli i astmy. Działa przeciwbakteryjnie oraz wykrztuśnie. Skutecznie w walce z kaszlem, katarem i niedrożnością zatok. Inhalacje z dodatkiem olejku rozmarynowego pomagają także zmniejszać objawy alergii na pyłki i chronią alergików przed katarem siennym.

PRZECIWSKAZANIA

Olejku rozmarynowego nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby przyjmujące leki, a także osoby z wysokim ciśnieniem krwi. Przed zastosowaniem na skórę należy go rozcieńczyć olejem bazowym np. migdałowym, kokosowym, olejem jojoba, oliwką.

ZASTOSOWANIE

Łysienie, wypadanie włosów, łupież – jako wcierka: kilka kropel olejku dodaj do oleju bazowego np. migdałowy, olej jojoba, oliwka, kokosowy i wcieraj w skórę głowy 1-2 razy dziennie; jako płukankę: 2 krople olejku rozmarynowego i 1 kropla olejku cytrynowego dodaj do 1 litra wody i tym roztworem opłukaj włosy po każdym umyciu; jako dodatek do szamponu: 20 kropli olejku dodaj do 100 ml szamponu bezzapachowego.

Cellulit, obrzęki – kilka kropel olejku dodaj do oleju bazowego i wykonuj masaż limfatyczny 2-3 razy w tygodniu

Cera tłusta, skłonna do stanów zapalnych – dodaj kilka kropel do wrzątku i wykonaj parówkę na twarz. Można również dodać kilka kropel do kremu półtłustego nieperfumowanego.

Stany zapalne skóry, odmrożenia, infekcje, wypryski, trudno gojące się rany – zastosuj kompres: do 200 ml gorącej wody dodaj 7-10 kropli olejku rozmarynowego, zmocz ręcznik lub gazę, odciśnij i przyłóż do skóry na 15-30 minut.

Aromaterapia (bóle głowy, zmęczenie) – 1-2 razy dziennie zastosuj w kominku zapachowym i/lub dodaj kilka kropel do kąpieli 2-3 razy w tygodniu

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego – 1 krople olejku dodawaj do herbaty, wody lub soku i pij w dwa razy dziennie

Inhalacje na przeziębienia, grypę, kaszel, astmę – do miski z wrzątkiem dodaj kilka kropli olejku rozmarynowego, pochyl się nad nią, nakryj głowę ręcznikiem, aby para nie uchodziła na boki i wdychaj napar przez 5-10 minut. Olejek rozmarynowy można łączyć z olejkiem miętowym i eukaliptusowym.

Bóle mięśni, stawów, zmęczenie – dodaj kilka kropli olejku do kąpieli. Możesz połączyć z olejkiem cynamonowym

Zimne stopy, przeziębienie – mocz stopy codziennie w ciepłej wodzie z dodatkiem: 2 łyżeczek soli, 5 kropli olejku rozmarynowego, 1 kropli olejku cynamonowego, 2 kropli olejku imbirowego i 1 kropli olejku mandarynkowego.

Bóle menstruacyjne – dodaj 2-3 krople do 2 łyżek oleju bazowego (np. z nasion winogron, słodkich migdałów lub słonecznikowego) i wykonaj masaż brzucha - okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara wokół pępka lub zastosuj kompres – 5 kropli olejku wymieszaj ze 100 ml ciepłej wody, namocz ręcznik lub gazę, odciśnij i trzymaj na brzuchu nawet do 2 godzin

Żylaki – kilka kropel olejku rozmarynowego dodaj do oleju bazowego i masuj nogi od stóp do góry, stosuj także kąpiel z dodatkiem olejku rozmarynowego

Leave a Reply

Szukaj na blogu

Ostatnie artykuły

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny