Nagietek - źródło piękna i i zdrowia
Posted by      25/05/2021 10:24:00     Home , Leczenie alternatywne i fitoterapia    Comments 0
Nagietek - źródło piękna i i zdrowia

Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Już w czasach starożytnych doceniano właściwości lecznicze kwiatów nagietka. Wykazują one przede wszystkim działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przyspieszają gojenie się ran.

BOGATY SKŁAD

Kwiaty nagietka zawierają przede wszystkim terpeny (triterpeny i saponiny), flawonoidy oraz karotenoidy, a także gorycze, śluzy, fitosterole, kwasy organiczne, żywice, pochodne fenolowe, olejek eteryczny i sole mineralne ze znaczną ilością manganu. Flawonoidy obecne w nagietku to głównie glikozydy izoramnetyny i kwercetyny. Mają działanie przede wszystkim antyoksydacyjne, ale też moczopędne, żółciopędne, hepatoprotekcyjne i przeciwmiażdżycowe. Spośród karotenoidów najważniejsze to likopen i betakaroten, Są one odpowiedzialne za barwę kwiatów, która wabi pszczoły i owady zapylające. Podobnie jak flawonoidy są antyoksydantami, dzięki czemu mogą gromadzić się w skórze jako prowitamina A i zapobiegać chorobom oczu i występowaniu miażdżycy. Obecne w nagietku gorycze przyczyniają się do pobudzania i ułatwiania trawienia. 

PRZECIWKO NOWOTWOROM

Badania wykazały działanie przeciwnowotworowe kwiatów nagietka, dlatego też jest on stosowany w przemyśle farmaceutycznym szczególnie w leczeniu pacjentów z ostrym zapaleniem 2 stopnia występującym po radioterapii. Jest pomocny w walce z białaczką, nowotworami piersi, prostaty, płuc, trzustki, jelita grubego, szyjki macicy. Substancje czynne obecne w nagietku mają zdolność hamowania rozwoju komórek nowotworowych - działa na nie cytotoksycznie. Ponadto przeciwdziałają stanom zapalnym. 

WPŁYW NA UKŁAD POKARMOWY

Kwiaty nagietka wykorzystywane są w leczeniu wrzodów i nadżerek żołądka. Zapobiegają także nowotworom powstającym wskutek choroby wrzodowej. Korzystnie wpływają na funkcjonowanie wątroby i pobudzają wydzielanie żółci. Mogą być stosowane w regeneracji i leczeniu dróg żółciowych i wątroby po przebytych infekcjach. Wzmacnia i ochrania błony śluzowe przewodu pokarmowego. 

OCHRONA WZROKU

Nagietek łagodzi zapalenie powiek i spojówek, dlatego napar z jego kwiatów z powodzeniem można stosować do przemywania oczu. Sprawdzi się szczególnie u osób pracujących przy komputerze. Dodatkowo płatki nagietka zawierają zeaksantynę, dlatego też stosowany wewnętrznie będzie wspierał narząd wzroku.

W TROSCE O PIĘKNĄ SKÓRĘ

Nagietek często wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym, bakteriobójczym, regenerującym. Reguluje właściwości resorpcyjne skóry oraz działa ochronnie przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Można go znaleźć w wielu preparatach do pielęgnacji skóry. Dodatkowo dzięki zawartości saponin i ich właściwościom pianotwórczym, stosowany jest do produkcji szamponów i preparatów do mycia. 

SPOSOBY WYKORZYSTANIA KWIATÓW NAGIETKA

Z kwiatów nagietka można przygotować napar (1 łyżeczka zalana wrzątkiem), który będzie zapobiegał i wspierał leczenie chorób układu pokarmowego, a także wzmacniał odporność. Stosowany do płukania gardła i jamy ustnej łagodzi stany zapalne. W czasie infekcji poleca się stosowanie syropu z nagietka, który doda energii i sił oraz wspomoże trawienie. 

W połączeniu z oliwą z oliwek lub innym olejem będzie świetnym preparatem na blizny, rozstępy, przebarwienia i zmiany łuszczycowe. Do smarowania twarzy i całego ciała. Natomiast nagietek ze smalcem gęsim może zastąpić krem przeciwzmarszczkowy i pomagać w leczeniu oparzeń, wysypki, egzemy i trudno gojących się ran. Po dodaniu zmiażdżonych kwiatów nagietka do jogurtu naturalnego można otrzymać maseczkę do zmęczonej i suchej cery. A jako tonik może służyć napar z nagietka.

Leave a Reply

Szukaj na blogu

Ostatnie artykuły

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny