Świadomy oddech - dlaczego jest tak ważny?
Posted by      09/06/2021 10:30:00     Home , Holistyczne podejście do życia    Comments 0
Świadomy oddech - dlaczego jest tak ważny?

Oddychanie to proces naturalny, nad którym mało kto się zastanawia. Tymczasem jest to czynność, która ma znaczenie zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Podczas oddychania do organizmu dostarczany jest tlen, który niezbędny jest dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich tkanek.

PRAWIDŁOWY ODDECH - NA CZYM POLEGA?

Prawidłowe oddychanie odbywa się w sposób cichy i spokojny, praktycznie niezauważalny i przede wszystkim przez nos.

Prawidłowy oddech to oddech przeponowy, nazywany także brzusznym. Oddychanie za pomocą przepony dostarcza organizmowi wystarczającą ilość tlenu do wszystkich organów, głównie do serca i układu nerwowego. Przepona to płat mięśniowy między płucami a brzuchem. Podczas wdechu obniża się, równocześnie zwiększając objętość płuc. Oddech przeponowy można rozpoznać po tym, że nasze dolne żebra rozszerzają się, a barki i ramiona pozostają na tym samym poziomie.

Oddychanie przeponowe jest naturalne dla dzieci do 4 roku życia, potem przechodzi w oddychanie płucne, które jest znacznie mniej wydajne i dostarcza mniej tlenu do organizmu. Z biegiem lat dochodzi do niedotlenienia organizmu, efektem są problemy ze skórą, szybciej dochodzi do zmęczenia, pojawiają się bóle głowy, zmniejsza się sprawność intelektualna i fizyczna. 

SKUTKI NIEPRAWIDŁOWEGO ODDECHU

Zaburzenia oddechu występują dużo częściej, niż nam się wydaje. A skutkami złego oddechu mogą być:

  • przemęczenie,
  • niewysypianie się,
  • bóle kręgosłupa i głowy,
  • wady zgryzu, próchnica (przez oddychanie przez usta),
  • ograniczenie sportowych osiągnięć u zawodowych sportowców
  • zaburzenia erekcji u mężczyzn
  • problemy z nietrzymaniem moczu u kobiet

Zbyt szybki oddech powoduje po pierwsze, że organizm zostaje przeciążony samą pracą oddechową, a po drugie z płuc wydychamy za dużą ilość dwutlenku węgla, którego potrzebuje krew, aby rozprowadzać tlen do narządów i tkanek. W konsekwencji hemoglobina "zatrzymuje" krew dla siebie, a my czujemy się zestresowani i zmęczeni, ponieważ składowe naszego organizmu nie są odpowiednio dotlenione, aby dobrze funkcjonować.

JAK KONTROLOWAĆ ODDECH?

Głęboki oddech, który zapewnia dostateczną ilość tlenu, można wyćwiczyć i kontrolować. Świadomy oddech stosowany jest przede wszystkim podczas:

  • rehabilitacji oddechowej (choroby płuc),
  • treningów sportowców (zwiększają wydolność),
  • terapii psychologicznej (zmniejszają poziom stresu),
  • medytacji związanych z religią i kulturą. 

Wyćwiczenie prawidłowego oddechu nie jest trudne i nie wymaga żadnego wysiłku fizycznego, ale wyrobienia stałego nawyku. 

Człowiek oddycha 12-14 razy na minutę, co daje 20 tys. oddechów na dobę. Przy oddechu płucnym tlen dociera tylko do górnych warstw płuc, natomiast do organizmu dociera zbyt mała jego ilość. 

Ćwiczenia należy rozpocząć od głębokiego wdechu przez nos przy zamkniętych ustach. Następnie przez moment należy wstrzymać oddech, da to czas przeponie na przesunięcie się w dół, całe płuca wypełnią się tlenem. Wydech należy robić powoli, ustami ułożonymi w wąski dzióbek, w ten sposób wydalany jest dwutlenek węgla. Ćwiczenia należy wykonywać do momentu osiągnięcia automatyzmu. 

Oddychanie to nasza podstawowa funkcja życiowa, bez której nie jesteśmy w stanie przeżyć dłużej niż 5 minut. Dlatego właśnie warto zadbać o to, żeby robić to jak najlepiej. Ponadto świadomy oddech zwiększa odporność organizmu, zwiększa jego wydolność, opóźnia proces starzenia się oraz pozwala na szybsze zwalczanie różnych chorób, zwłaszcza płuc.

BIBLIOGRAFIA:

https://www.youtube.com/watch?v=Rf1pHUbvmvc

Leave a Reply

Szukaj na blogu

Ostatnie artykuły

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny