Bardzo często używany w połączeniu z jabłkami albo jako przyprawa do deserów. Mało kto wie, że cynamon oprócz nadawania potrawom niesamowitego korzennego smaku, jest remedium na wiele dolegliwości.
CYNAMON CYNAMONOWI NIERÓWNY
Wyróżnia się dwa rodzaje cynamonu. Jednym jest cassia, nazywany również cynamonem chińskim, ponieważ pozyskiwany jest z cynamonowca wonnego pochodzącego z Azji, i to właśnie ten można najczęściej spotkać na sklepowych półkach. Charakteryzuje go ostry, korzenny zapach i smak, a jego laseczki są mniej regularne i grubsze. Drugą odmianą natomiast jest cynamon cejloński. Pochodzi ze Sri Lanki, Indonezji i Madagaskaru. Ma zdecydowanie delikatniejszy zapach smak i jest nieco droższy, ale za to o wiele bardziej wartościowy niż popularny cynamon chiński.
Jeszcze jeden ważny składnik odróżnia obie odmiany cynamonu, a mianowicie kumaryna. Jest ona związkiem o potwierdzonych działaniach prozdrowotnych, jednak tylko i wyłącznie w małych ilościach. Duża dawka kumaryny może być dla nas toksyną prowadzącą do uszkodzenia wątroby. Dlatego zalecenia mówią o tym, aby nie przekraczać 0,1 mg kumaryny na 1 kg masy ciała. Biorąc pod uwagę fakt, że jedna łyżeczka cynamonu chińskiego zawiera ok. 5 mg kumaryny, można stwierdzić, że dla osoby ważącej 60 kg 1 łyżeczka tego cynamonu już przekroczy dopuszczalną dawkę dzienną. I tu z pomocą przychodzi cynamon cejloński, który zawiera śladowe ilości kumaryny, przez co jest bezpieczniejszy.
SKŁADNIKI CYNAMONU
Za drogocenne właściwości cynamonu odpowiadają składniki takie jak: polifenole (proantocyjanidyny, flawonolowe, lignany, kwasy fenolowe), fitosterole (beta-sitosterol), śluzy, skrobia oraz olejki etetryczne.
POMOCNY PRZY DOLEGLIWOŚCIACH TRAWIENNYCH
Już starożytni Egipcjanie stosowali cynamon jako środek leczniczy przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego jak: brak łaknienia, skurcze żołądka, zgaga, wrzody, wzdęcia oraz biegunka. Wykazuje on działanie łagodzące na przewód pokarmowy, zmniejsza wzdęcia i odbijanie oraz stymuluje apetyt. Pobudza także wydzielanie żółci i soków trawiennych oraz zwiększa wchłanianie składników odżywczych. Z tego względu często można znaleźć go w preparatach poprawiających trawienie.
W WALCE Z CUKRZYCĄ I CHOROBAMI SERCA
Sporo badań zostało przeprowadzonych w celu sprawdzenia możliwości zastosowania cynamonu cejlońskiego jako środka leczniczego przy cukrzycy. Oczywiście badania potwierdzają przeciwcukrzycowe działanie tej przyprawy. Ma ona zdolność normalizowania poziomu cukru we krwi, a także obniżania hemoglobiny glikowanej, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy jak: makroangiopatia (uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych), retinopatia (uszkodzenia narządu wzroku) oraz nefropatia (przewlekła choroba nerek). Natomiast polifenole obecne w cynamonie mogą działać insulinopodobnie.
Potwierdzono także, iż cynamon obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz normalizuje poziom cholesterolu LDL i HDL. Badania na szczurach wykazały zdolność aldehydu i kwasu cynamonowego do zwiększania przepuszczalności naczyń krwionośnych poprzez modulowanie transportu jonów wapnia.
PRZECIWKO NOWOTWOROM
Badania potwierdziły także aktywność przeciwnowotworową cynamonu, szczególnie w przypadku raka szyjki macicy, jelita grubego, piersi, jajnika, płuca, a także białaczek i czerniaka. Stosowane w badaniach ekstrakty z cynamonu przyczyniały się do apoptozy komórek nowotworowych. Dodatkowo po ekspozycji na cynamon zauważono zmniejszony potencjał migracyjny, co oznacza mniejsze ryzyko przerzutów. Działanie przeciwnowotworowe w badaniach udowodniono również po zastosowaniu aldehydu cynamonowego będącego jednym z olejków eterycznych zawartych w cynamonie.
PRZECIWUTLENIACZ
Nie można również zapomnieć o silnej aktywności antyoksydacyjnej. Substancje zawarte w cynamonie hamują ekspresję markerów stanu zapalnego oraz zmniejszają aktywność czynników indukujących reakcję zapalną. Wykazano także, że w przypadku choroby Alzheimera cynamon przyczynia się do hamowania agregacji białek tau i β-amyloidu oraz rozkładu istniejących złogów.
Ponadto cynamon, a w szczególności w postaci olejku eterycznego wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Zwalcza pałeczkę ropy błękitnej, pałeczkę okrężnicy, przecinkowca cholery, bakterie gronkowca i salmonelli. Jest także skuteczny w walce z grzybami odpowiedzialnymi za grzybice, choroby skóry i płuc. Olejek z kory cynamonowca stosuje się bardzo często w leczeniu przeziębień, grypy, zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Jest także skuteczny w zwalczaniu pasożytów skórnych jak świerzbowiec czy wesz oraz tych występujących w przewodzie pokarmowym. Wykazuje także skuteczność w przypadku infekcji skórnych, szczególnie trądziku i kurzajek.
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:
Na ilość spożywanego cynamonu chińskiego powinny zwrócić uwagę szczególnie kobiety ciężarne, gdyż nadmiar kumaryn może prowadzić do wad rozwojowych u dziecka, przede wszystkim w obrębie narządu wzroku i słuchu oraz zwiększać ryzyko poronienia. Dlatego zdecydowanie bezpieczniejsze będzie spożywanie cynamonu cejlońskiego.
Osoby chorujące na kamicę wątrobową i cierpiące na zaburzenia funkcjonowania woreczka żółciowego powinny unikać cynamonu ze względu na obecny w nim eugenol, który może zmieniać właściwości żółci.
Cynamon jest także alergenem, więc jego stosowanie może powodować zmiany alergicznie.
BIBLIOGRAFIA:
Kaławaj K., Lemieszek M.: Prozdrowotne właściwości cynamonu, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2015, Tom 21, Nr 3, 328–331
http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/Kumaryny--budowa-wlasciwosci-i-zastosowanie/
https://longevitas.pl/czy-kumaryna-moze-byc-szkodliwa/
Leave a Reply Cancel Reply