Jak radzić sobie z upałami za pomocą diety?
Posted by      26/09/2023 14:41:00     Home , Holistyczne podejście do życia    Comments 0
Jak radzić sobie z upałami za pomocą diety?

Lato w pełni, a zbyt wysoka temperatura może być męcząca. Jak więc wspomóc organizm w radzeniu są z nadmiernym gorącem? Co jeść i pić w upalne dni?

Tradycyjna Medycyna Chińska dzieli wszystko, co nas otacza na dwie przeciwne siły, które wzajemnie się uzupełniają. Określane są one jako yin i yangYin oznacza zimę, noc, księżyc, ciemność, cień, zimno, melancholię, smutek, kobiecość itp. Z kolei yang to słońce, ciepło, lato, dzień, jasność, radość, witalność, męskość. Pomimo tego, że są kompletnie przeciwstawne, jedne nie mogą istnieć bez drugich. Razem tworzą harmonijną całość. Tak samo jest z naszym ciałem. Różne narządy są określane jako yin lub yang. Dlatego, aby zachować zdrowie, należy utrzymać równowagę pomiędzy nimi. W momencie, gdy dochodzi do choroby, oznacza to, że jedna z sił dominuje w naszym organizmie, a druga jest słaba.

DIETA W UPALNE DNI

Podobnie jest żywnością. Różne pokarmy można określać jak ciepłe lub zimne. Biorąc więc pod uwagę fakt, iż lato to yang - gorąco, dietą powinniśmy dążyć wyrównania obu sił. Lato jest czasem, kiedy mamy więcej sił, energii, jesteśmy bardziej radośni. Dodatkowe spożywanie pokarmów gorących może powodować nadmiar yang, co objawia się odwodnieniem, zaparciami, uczucie przegrzania, powstawaniem stanów zapalnych w organizmie, bezsennością i wzrostem ciśnienia krwi. Dlatego właśnie latem powinniśmy częściej spożywać pokarmy yin, które mają działanie ochładzające.

Jako żywność ochładzającą Tradycyjna Medycyna Chińska określa:

  • owoce - truskawki, melon, arbuzy, jabłka, pomarańcze, grejpfruty, limonki, cytryny, 
  • surowe warzywa - ogórki, pomidory, rzodkiewki, sałata, cukinia, brokuły, seler naciowy szparagi,
  • zboża - pszenica i produkty pszeniczne, ryż, 
  • rośliny strączkowe - soja (tofu, napój sojowy), fasolka mung,
  • nabiał - jogurty,
  • przyprawy - mięta, biały pieprz,
  • owoce morza - małże, kraby, algi morskie

Te właśnie produkty powinny w większości znajdować się na naszych talerzach w okresie letnim.

Natomiast ograniczyć należy pokarmy, które rozgrzewają:

  • warzywa - marchew, pietruszka, dynia, buraki, bataty, cebula, por,
  • owoce - wiśnie, daktyle,
  • zboża - owies, orkisz,
  • rośliny strączkowe - czerwona i czarna fasola,
  • produkty pochodzenia zwierzęcego - jaja, twarde sery, mięso czerwone, drób oraz ryby (tuńczyk, łosoś, krewetki),
  • przyprawy - czosnek, imbir, cynamon, pieprz kajeński, musztarda, pasta miso, sos sojowy
  • tłuszcze - masło
  • używki - alkohol, papierosy, kawa

Obróbka i przetwarzanie żywności ma również wpływ na ich termiczne właściwości. Potrawy smażone, długo gotowane, produkty rozdrobnione, zmielone będą szybciej trawione przez organizm, dlatego też będą dostarczały więcej ciepła. 

Azjaci uważają także, że odrobina pikantnych przypraw w gorące dni może być pomocna, ponieważ powodują one rozgrzanie organizmu od środka, dzięki czemu otworzą się pory, a nadmierne wewnętrzne gorąco zostanie wyprowadzone na zewnątrz. Jednak nie należy z tym przesadzać, aby nie doprowadzić do nierównowagi pomiędzy yin i yang

Lato to przede wszystkim czas, kiedy powinniśmy spożywać lekkostrawne posiłki - sałatki ze świeżych warzyw i owoców, z dużą ilością ziół i z dodatkiem olejów roślinnych, koktajle, owocowe soki, lekkie zupy, kremy warzywne, posiłki krótko poddawane krótkotrwałej obróbce termicznej, czyli potrawy, które nie będą nadmiernie obciążały układu pokarmowego. Należy więc unikać tłustej, przetworzonej i ciężkostrawnej żywności. Niewskazane są także produkty z dużą ilością cukry, gdyż sprawiają one, że zaraz jesteśmy znów głodni.

Dobrze jest także zwrócić uwagę na sezonowe produkty. Matka natura najlepiej wie, czego potrzebujemy w danym okresie, dlatego latem mamy dostęp do największej ilości świeżych warzyw i owoców. Produkty, które są aktualnie dostępne w naszej strefie klimatycznej, powinny być podstawą naszej diety.

W Chinach najczęściej polecanym napojem w okresie letnim jest zielona herbata. Ma ona działanie ochładzające, uspokaja, oczyszcza organizm. 

CZY LODOWATE NAPOJE OCHŁADZAJĄ?

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej należy unikać bardzo zimnych potraw czy napojów, wbrew temu co najczęściej poleca się na upalne dni. Kto nie lubi wypić szklanki napoju z dużą ilością kostek lodu albo zjeść zmrożonego loda? Niestety spożycie takich produktów powoduje, że organizm musi najpierw wyrównać ich temperaturę do tej panującej wewnątrz naszego organizmu, a więc musi je po prostu ogrzać. Dlatego poczucie orzeźwienia jest dosłownie chwilowe, ponieważ później organizm pracuje na najwyższych obrotach. Może to powodować poty, utratę płynów oraz zaburzenia trawienia.

Leave a Reply

Szukaj na blogu

Ostatnie artykuły

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny