Czym jest aromaterapia?
Posted by      20/10/2023 12:29:00     Home , Holistyczne podejście do życia    Comments 0
Czym jest aromaterapia?

Medycyna jest jedną z dziedzin naukowych, które od zarania dziejów najbardziej się rozwijają. Nic w tym dziwnego, w końcu wszystkie aspekty codziennego życia są bez znaczenia, jeśli nie można się nimi cieszyć ze względu na zły stan zdrowotny. Jednak, mimo wszystkich nowych technologii medycznych i metod leczenia, niektórzy lubią powracać do starych, sprawdzonych metod, które przeszły próbę czasu. Najpopularniejszą z nich jest aromaterapia, czyli leczenie poprzez zmysł węchu i skórę. Jak wykonywany jest taki zabieg? Kto powinien, a kto nie może się na niego zdecydować?

NA CZYM POLEGA AROMATERAPIA?

Aromatoterapia to tradycyjna metoda medycyny naturalnej wykorzystująca naturalne olejki eteryczne. Naukowcom udało się dowieść, że zawierają one liczne związki organiczne, takie jak węglowodory terpenowe i ich tlenowe pochodne, alkohole, aldehydy, ketony, kwasy organiczne, estry i etery. Oczywiście, każda substancja ma swoje odrębne właściwości aromaterapeutyczne, jednak wszystkie łączy to, że znacznie poprawiają ogólny stan zdrowia człowieka - zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Metoda ta jest stosowana od około 5 tysięcy lat, co dowodzi jej ponadczasowej skuteczności.

Wyróżnia się aromaterapię wziewną i transdermalną, czyli przez skórę. Ta pierwsza obejmuje wdychanie gorącej pary wodnej z olejkami lub dymu z kadzideł, czy kominków aromaterapeutycznych, a także inhalacje za pomocą inhalatorów i  nebulizatorów. Natomiast druga polega na stosowaniu olejków eterycznych do masażu, kąpieli, okładów, czy kompresów. Oba rodzaje łączy sauna aromaterapeutyczna. 

NA CO MOŻE POMÓC TAKIE LECZENIE?

Każdy z olejków eterycznych, stosowany podczas aromaterapii, ma inne działanie lecznicze, dlatego ważny jest jego odpowiedni dobór. Jednak nie zmienia to faktu, że aromatoterapią można łagodzić bóle mięśni i głowy, a także te pojawiające się w czasie miesiączki. Metoda ta doskonale też nadaje się do zwalczania przeziębień, bezsenności, silnego stresu, a nawet złego nastroju i stanów depresyjnych. Mówi się, że celem aromaterapii jest poprawienie stanu całego organizmu, a leczenie chorób i objaw jest jedynie tego efektem.

PRZECIWWSKAZANIA ODNOŚNIE AROMATERAPII

Niestety, nie każdy może skorzystać z tej metody leczenia. Każdy olejek ma własne przeciwwskazania, które powinny być wypisane na jego opakowaniu, jednak do najczęstszych przeszkód należą astma, ciąża i epilepsja. Warto też mieć na uwadze, że olejki eteryczne są zwykle zagrożeniem dla alergików. Szczególnie uczulającymi substancjami są olejki na bazie goździków, tymianku, werbeny i trawy cytrynowej.

BIBLIOGRAFIA:

Kiełtyka-Dadasiewicz A., Gorzel M.: Terapie alternatywne. Aromaterapia – surowce i zabiegi, EJMT 1(2) 2014, 72-79

Leave a Reply

Szukaj na blogu

Ostatnie artykuły

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny