O cudownych właściwościach drożdży, a szczególnie ich wysokiej zawartości witamin z grupy B, na pewno wszyscy dobrze słyszeli. Jednak spożywanie ich w formie surowej może powodować problemy m.in. żołądkowe, dlatego dietetyka zaleca je w nieco innej postaci, np. jako płatki drożdżowe.
JAK PRODUKUJE SIĘ PŁATKI DROŻDŻOWE?
Jeśli już ktoś używał płatków drożdżowych, to na pewno wie, że z wyglądu przypominają one nieco pokruszone płatki kukurydziane lub bułkę tartą. Aby jednak przybrały taką formę, niezbędne jest poddanie ich kilku istotnym procesom. Przede wszystkim w pierwszej kolejności naturalne drożdże przyrastają dzięki zastosowaniu glukozy, która pozyskiwana jest z melasy buraczanej lub trzcinowej. Gdy osiągną odpowiednią wielkość, poddawane są działaniu wysokiej temperatury, która powoduje ich całkowitą dezaktywację, co tym samym oznacza, że nie będą już przyrastać po spożyciu w naszych żołądkach. W kolejnych etapach poddawane są myciu, suszeniu, a ostatecznie również nadaje się im formę pokruszonych płatków.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA PŁATKÓW DROŻDŻOWYCH
Dietetyka ceni je przede wszystkim za wysokie wartości odżywcze. Znajdują się w nich duże ilości takich witamin jak C, A, B1, B2, B6, niacyna, foliany, a także następujące minerały: fosfor, potas, sód, żelazo, wapń, cynk, magnez, miedź i selen. Poza tym są one także źródłem białka, tłuszczów, węglowodanów i błonnika. Zależnie od tego, w jaki sposób są produkowane, mogą zawierać także gluten, więc zawsze warto przeczytać dokładnie informacje znajdujące się na opakowaniu.
Płatki drożdżowe mają serowo-orzechowy posmak, dlatego weganie często wykorzystują do przygotowywania past kanapkowych o smaku sera lub posypywania potraw, np. spaghetti zamiast parmezanu. Mogą być one także świetnym zagęstnikiem do zup i sosów, wzbogacając je o ciekawy posmak.
WPŁYW PŁATKÓW DROŻDŻOWYCH NA NASZE ZDROWIE
Dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów niosą one wyjątkowe korzyści dla naszego organizmu. Przede wszystkim skutecznie uzupełniają niedobory naszego organizmu w te wartościowe składniki. Poprawi się więc wygląd naszej cery, włosów, paznokci, stan naszego układu nerwowego, wzmocnią kości, układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy, hormonalny, mięśniowy, obniżą poziom złego cholesterolu, a nawet przyhamują procesy starzenia się naszej skóry.
Leave a Reply Cancel Reply